Mutlu Çocuk Yetiştirmenin Yolları

Yorumlar · 899 Görüntüler

Hepimiz çocuklarımızın sağlık ve mutluluk içinde bir yaşam sürmesini istiyoruz.

Onları sevmek ve onlar tarafından sevilmek, hayallerini takip etmek, başarılarını seyretmek için mutlulukla büyümelerini istiyoruz ve bunun için çabalıyoruz. Ancak çocuklarımızın mutluluğu üzerinde ne kadar kontrolümüz var?

Bebeğin doğumundan itibaren, daha sonra ortaya çıkmaya başlayacak karakter özellikleri biraz da genlerinden gelir. Ancak bu, onların nihai mutluluğunun önceden belirlenmiş olduğu anlamı taşımıyor. Bebeklik döneminde depresyon için genetik bir eğilim oluşabilir. Ancak genlerimiz sonradan yumuşatılabilir ve çevreye bağlı olarak farklılaşabilir. Genetik yapısından bağımsız olarak mutlu ve iyimser evlerde büyüyen çocuklar bu farklılığı yaşayabiliyorlar. Peki, çocuğunuzda mutluluk duygusunun gelişeceği bir ev oluşturmak için neler yapabilirsiniz?

 1. Hayatının her döneminde çocuğunuzun duygusal refahını arttırmanın en etkili yolu kendisine, diğer aile bireylerine, arkadaşlarına, komşularına, eğer varsa bakıcısına ve hatta evcil hayvanlara sevgiyle yaklaşmasını sağlamaktır. Duygusal problemlere karşı en büyük koruyucu, sevgiyle oluşan bağlılıklardır. Bir çocuğun koşulsuz olarak onu seven tek bir yakını varsa, bu onun yaşama sevgiyle tutunmasını sağlamaya yetecek bir durumdur. Bununla birlikte, sadece derin bir sevgiye sahip ebeveynler olmak yeterli değildir. Çocuğun bu sevgiyi mutlaka hissetmesi gerekiyor.

2. İlginç gelebilir fakat çocuğunuzun uzun vadeli mutluluğunu sağlamak için yapabileceğiniz en iyi davranış onu kısa vadede mutlu etmeye çalışmaktan vazgeçmek olacaktır. Çocuklarımızın her arzusunu yerine getirirsek ve her istediğini ona koşulsuz olarak verirsek ona kötülük etmiş oluruz. Çünkü gerçek dünya böyle işlemiyor. Mutlu olmak için emek vermek gerekiyor. Çocuklarımıza bir gülümseme getireceğini düşündüğümüz şeyleri onlara vermek veya onlara sıkıntı yaratan konuları çözmek için mücadele edelim. Fakat unutmayalım ki olumsuz duygularla başa çıkmayı hiç öğrenememiş çocukların ergenlik döneminde veya yetişkinlikte çevresince ezilmesi tehlikesiyle karşı karşıya kalabilme tehlikesi vardır. 

3. Kendi mutluluğunuzu geliştirin. Çocuklarımızın mutlu gelişimini kontrol edemesek bile biz kendi sorumluluğumuzu üstlenebiliriz. Çocuklarımız bizdeki her şeyi emdiği için ruh halimiz önemlidir. Mutlu anne babaların mutlu çocuk sahibi olma olasılığı yüksekken; depresif, karamsar ebeveynlerin çocuklarının da buna uygun büyümesi kaçınılmazdır. Sonuç olarak, çocuğunuzun duygusal refahı için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri sizin hayata karşı pozitif duygular barındırmanızdır. Dinlenmek için, gevşemek için; en önemlisi romantizm için ailenize zaman ayırın. Eşinizle olan ilişkinizi geliştirmeye çalışın. Ebeveynlerin gerçekten iyi ve kararlı bir ilişkileri varsa bu çocuğun mutluluğuna da yansıyacaktır.

 

 

4. Çocuğunuzda doğru bulduğunuz her davranışı övün. Benlik saygısı ve mutluluk birbiriyle ilişkilidir. Bunun yanında yanlışlarını da söylemesini bilin. Bir çocuğun duyduğu tek övgü ondaki iyi huylarsa; asıl tehlike, yapmaması gereken davranışların ona öğretilmemesidir. "Eğer başaramazsam ailemin gözünden düşeceğim" korkusu ileride karamsarlığa yol açabilir. Bu yüzden en doğrusu övgünün yanında doğru bir dille eleştirilerde de bulunmaktır.

5. Başarılı olmasına da başarısız olmasına da izin verin. Çocuğunuza yeni beceriler edinmek için imkânlar tanıyın. Sokakta gezinmesini, yürümesini, beslenmesini ve giyinmesini, tuvalet alışkanlığını, bisiklet sürmesini vs. ona öğretin. Bu öğretme sürecinde çok sıkıcı davranmayın, çok fazla üzerine gitmeyin ve kendi kendisine öğrenmesi için şans verin. Bu mücadelelerinde onlara başarısız olmaları için de izin vermelisiniz. Bu şekilde büyüyen çocuklar ustalık kazanmayı da öğrenirler. Bu ustalıklar arttıkça ileride karşılarına çıkan zorluklarla mücadele etmesini öğrenirler.

6. Çocuklarınıza sorumluluk verin. İnsanlar bireylere doğuştan ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle çocuğunuza, ailesine eşsiz bir katkı yapan bireyler gibi davranabilirsiniz. 3 yaşındaki çocuklar anlamlı aile rolleri oynayabilmeye başlarlar. Bu dönemlerinden itibaren evdeki bazı sorumlulukların kendilerine verilmesi onların hayatlarına olumlu etki sunacaktır. Çocuğunuzun güçlü yanlarını ortaya çıkartacak roller verin. Ailesine katkıda bulunduğunu farkeden çocuk sürekli mutluluğun ve güven duygusunun kapısından girmiş demektir.

 

 

Yorumlar