Çocukların Tüketmesi Gereken Besinler

Yorumlar · 1152 Görüntüler

Çocukların yediği besinlere dikkat etmeli, onların tüketmesi gereken besinler vermeliyiz.

Çocuklar bir yuvanın mutluluğudur. Yaratıcı tarafından bize verilmiş en kutsal emanetlerimizden olmuştur. Minicik bedenlerinde kocaman ve masum, kirlenmemiş kalpleri taşıyan çocuklar bizim geleceğimizdir. Geleceğimizi en sağlıklı ve verimli şekilde büyütmek herkesin en önemli vazifelerinden biri olmuştur. Bu bakımdan çocuklarımızı gerek psikolojik. Gerek ahlaki, gerek fiziksel yönden en sağlıklı şekilde yetiştirmeliyiz. Özellikle çocukların yediği besinlere dikkat etmeli, onların tüketmesi gereken besinler vermeliyiz. 

Her çocuğun belli bir yaş dönemi vardır. Bu dönemlere uygun besinler verilmesi esastır. Bu konuda özellikle annelere büyük sorumluluklar düşmektedir. Anne bebek ilişkisi nasıl olmalıdır, anne bebeğini nasıl yetiştirmeli, bebeğinin tüketmesi gereken besinler konusunda uzmanlardan bilgi almalı ve bilinçlendirilmelidir. Doğumundan gelişimine anne bebek ilişkisi sağlam temellere dayanmış olmalıdır. Özellikle bebeklikten çıkmış iki ve altı yaşındaki çocukların beslenme bilincinin oluşturulması büyük bir önem taşımaktadır. Bu yaştaki çocukların yemekle savaş yapmamaları gerektiğini anne ve babalar bilmeli ve çok fazla zorlamak çocuğu büsbütün yemekten soğutmuş olması bakımından zorlamamak en doğrusu olmuştur. Bu yaşlarda çocuklar özellikle protein, karbonhidrat ve kalsiyum odaklı beslenmiş olmaları gerekmektedir.

Ayrıca çocuklara küçük yaşta beslenme bilincini oluşturmak aynı zamanda düzenli beslenmeyi öğretmek çok önemlidir. Küçük yaşta bu tür olayların önemini bilen çocuk olumlu doğrultuda gelişim göstermektedir.

 Çocukların Tüketmesi Gereken Besinler

Süt gerek anne bebek gerek anne ve çocuğun olmazsa olmaz içmesi gereken kalsiyum kaynağıdır. Çocuklar ergenlik çağına girmeden ne kadar çok kalsiyum odaklı yani süt, yoğurt, peynir gibi ürünleri tüketirse o kadar çok gelişmiş olur. Bunun yanında sağlıklı ve güçlü birey olmasında önemli rol sağlar. Aynı zamanda önemli protein kaynaklarından; et, yeşil mercimek gibi ürünler kasların gelişiminde ve çocukların güçlü olmasında önemli olan besinler olmuştur. Ispanak gibi demir kaynağı olan besinler tüketilmesi de son derce önem taşımaktadır. Ağız ve diş sağlığı açısından çocukların tüketmesi gereken bir diğer besin ise yeşil yapraklı sebzeler olmuştur. Hasta olmamaları açısından bol vitamin kaynağı olan meyve tüketmeleri de şiddetli önerilir. Özellikle portakal, mandalina, limon gibi ürünler vitamin açısından oldukça zengindir. Bağışıklık sistemimizin güçlü ve düzenli olmasını sağlar çocuklarımızı hastalıktan korur.

Balık her ay hatta her hafta çocukların tüketmesi gereken besin kaynağı olmuştur.

Çocukların beyin gelişimi açısından balık çok gerekli besin ve mineral kaynağı olmuştur. Aynı zamanda kemik gelişiminde en az süt kadar aktif rol oynamaktadır.Doğal yağlar; zeytinyağı, tereyağ gibi yağlar çocuğun gelişiminde olması gereken besin maddelerindendir.

Çağımız çocuklarının çok fazla tükettiği ürünler özellikle cips, hamburger, doğal olmayan şekerler çocuk gelişiminde olumsuz rol almaktadır. Hatta bu ürünler dişlerde çürümeye, kansere, obeziteye neden olan kullanılmaması gereken ürünlerdir. Bunları çocuklarımızdan uzak tutmalı; bunların yerine ceviz, badem, meyve, pestil, keçiboynuzu gibi doğal ve faydalı bir şekilde beslenmelerini sağlamalıyız.

 

Yorumlar