Bebeği Sütten Nasıl Kesebiliriz?

Yorumlar · 884 Görüntüler

Anne Bebek İlişkisi ve Emzirme Dönemi

Anne bebek ilişkisi bebek dünyaya geldiği andan itibaren emzirme süreci ile başlar. Bebek için yegane besin kaynağı olan anne sütü, bir annenin de bebeğine verebileceği en değerli şeylerden biridir. Bu durum biyolojik olarak hayatta kalmanın bir gereği olsa da aynı zamanda anne ve bebek arasında görünmez bir bağ oluşmasını sağlar ve bebeği her daim anneye bağlı kılar. Anne sütü doğumu takiben ilk 8 saatte gelmektedir. Bu durum annenin fizyolojik durumu ya da bebeğin emme refleksine bağlı olarak daha erken ya da daha geç de olabilmektedir. Bebek doğduktan hemen sonra uyku haline geçer ve dışarıdan bir etki olmadıkça kolay kolay uyanmaz, bu durum hem doğum esnasında bebeğin hareketinden dolayı yorgunluktan hem de bebeğin dış dünya ile tanışma sürecinde kendine tanıdığı zamandan kaynaklanır. Bebeğin anne karnında aldığı son besin ona birkaç saat yetecek fakat sonrasında anne sütü beslenmesi gerekecektir. Bunun için bebek memeye tutulmalı ve bebeğin doğal olarak sahip olduğu emme refleksi ile memeden kendi sütünü getirmesi için fırsat tanınmalıdır. Bebek birkaç denemeden sonra güçlü şekilde sütü çekecek ve böylece süt kanalları tamamen açılmış olacaktır.

Anne Sütünün Faydaları Nelerdir?

Anne sütü, annenin hamileliği esnasında değişen hormon dengesine bağlı olarak vücutta salgılanan bir sıvıdır. Bu süt yalnızca bebek için faydalı olacak antikorlar sahiptir. Antikorlar vücutta mikropla savaşan ve bireyin hasta olmasını engelleyen hücrelerdir. Anne sütü ne kadar fazla olursa ve bebek bu sütü ne kadar çok alırsa o kadar çok antikor almış olur ve doğal olarak bağışıklık sistemi hızla güçlenerek hastalıklarla mücadele olasılığı artar. Bundan dolayı bebek doğar doğmaz mutlaka anne sütü ile beslenmeli ve özellikle kolostrum denilen ve süt bezlerinden ilk akan koyu kıvamlı sarımtırak ve antikorca zengin kısmı mutlaka emmelidir.

 

 

Anne Sütü Ne Zaman Kesilir?

Bebeğin anne sütünü ilk 12 aylık süreçte düzenli olarak alması ile güçlü bir bağışıklık sistemi oluşur ve artık gerek besin değeri bakımından gerekse karnını doyurmak amacıyla anne sütü almasına gerek kalmaz. Bu dönemden sonra ek gıda ve mamalara başlanmalı ve bebeğin farklı tatlara da merak duyması sağlanmalıdır. Bu süreçte memeyi alışkanlık haline getiren bebekler için daha cazip olan tatlı yiyecekler ona sunulabilir. Bebeğe seçme şansı verilerek sütten daha sevdiği yiyeceklere yönlendirme yapılabilir. Bu süreç içinde annenin de sütü tükenmiş ve kesilmiş olabilir. Bu durumda bebek sütü alamadığında kendiliğinden memeden ayrılacak ve tekrar emmek istemeyecektir. Anne sütünün kesilmesinin bir sebebi de annenin beslenme tarzı ve kötü alışkanlıkları olabilmektedir. Bu süreçte anne bebeğin ihtiyacı kadar süt verebilmek için beslenmesine ve hayat tarzına çok özen göstermelidir.

Yorumlar