Bebeği Kolay Uyutma Teknikleri

Yorumlar · 1262 Görüntüler

Bütün anne-babaların en büyük sıkıntılarından biri bebeklerinin uyumamasıdır.

 Öncelikle endişeye mahal vermeden dünyadaki bütün ebeveynlerin bu konudan muzdarip olduğunu dile getirelim. Bebekli ailelere gezmeye gidince bebeklerinin uykusunun çok iyi olduğunu duyunca aklınıza hemen " Nasıl " sorusu geliyordur.

Anne baba olarak isteyeceğimiz en büyük şey bebeğimizin uyku düzenin bizimkiyle paralellik göstermesidir. Bunun imkansızlığı üzerine birçok şey yazılabilir ama gözünüz korkmasın zamanla belli bir düzene kendiliğinden girecek durumdur. Çevremizdeki insanlardan kesinlikle duyduğunuz bebek uyutma teknikleri: Emzirerek uyutma, ayakta sallayarak uyutma, beşikte sallayarak uyutma, arabasına bindirerek uyutma, otomobille şehir turu atarak uyutma, kucakta pış pışlayarak uyutma... Bu misalleri çoğaltmak mümkündür. Örneklerden de gördüğünüz gibi bebeğimizin uykusu bir şekilde bize bağlanmış durumda. Öncelik olarak elimizden geldiğince bu bağı en aza indirgememiz gerekiyor. Bebeklerde artık birer birey olduğu için onların uykuya dalması küçük ayrıntılar dışında bizimkiyle paraleldir. Karnımız açken ya da ortam çok sıcak olduğunda uyumamız nasıl imkânsızlaşıyorsa bebeklerde de durum bundan farklı değil. Şimdi gelelim bebeklerimizin güzel bir uyku geçirmesi için yapmamız gerekenlere:

Beslenme

Karnı doymuş ve gazı alınmış bir bebeğin uyumaması, bir rahatsızlığı yoksa tabi imkânsız gibi bir şeydir. Bebek için her şeyi yapsanız da gazı olan bir bebeğin uyuması gerçekten çok zordur. Emzirdikten hemen sonra gazını alırsanız bebek rahatlayacak ve uyku sürecine girecektir.

 Uyumadan Önce

 Bebeğinize ılık suyla banyo yaptırmanız mışıl mışıl uyumasını sağlayacaktır. Banyodan sonra kremlerini sürüp güzel bir şekilde vücuduna masaj yaparsanız bebek hem rahatlayacak hem de o gece size sorun yaşatmayacaktır.

Uyku Ortamı

Bebekler anne karnındaki ortamlarına yakın bir ortamda uyuduklarında uykuya geçişte güven içinde hissederler kendilerini. Bilindiği üzere anne karnı karanlıktır, bebekte böyle bir ortamda daha rahat edecektir. Bebeğiniz gece uyandığında loş bir ortamda emzirerek tekrardan yerine yatırdığınızda uykusuna devam edecektir. Oda sıcaklığına çok dikkat ediniz, sıcak veya soğuk bir ortam bebeğin uyumasını çok zorlaştıracaktır. Genelde önerilen oda sıcaklığı 22 - 23 derecedir.

 

 

Ses

Bebekler anne karnında organların çalışma seslerinden dolayı bu tarz sesleri duyduklarında anne karnında olduğu gibi kendilerini güvende hissederek korkmadan uykuya dalabilirler. Bu seslere yakın seslerle belli bir süre bebeğinizin uyumasını sağlayabilirsiniz. Ama unutmadan bunu bebeğiniz için alışkanlık haline getirmeden arada sırada yapmaya özen gösterin.

 Bebeğinizin Yorulmasını Sağlayın

Bebekler de diğer insanlar gibi yorulduklarında uykuya geçişte daha rahat eder. Gün içerisinde oyunlar oynayarak, aktiviteler yaparak bebeğinizi yorulmasını sağlayabilir bununla birlikte anne bebek ilişkisini daha da sağlamlaştırabilirsiniz.

Bütün bunları yaparken bebekte bir uyku düzeni oluşturmayı unutmayın. Her gün aynı saatte yatırmaya çalışırsanız, zamanla bebek kendiliğinden o saatlerde uyku ihtiyacı duyacaktır. 6 aydan sonra bebeğinizin sizden bağımsız uyumasına yönelik çalışmalar yapınız. Bebek gece uyandığında aç değilse kendiliğinden uyuyacak ve sizin de uykunuz bölünmeyecektir.

Yorumlar