Çocuğum Hiperaktif mi?

Yorumlar · 1507 Görüntüler

Bazı dönemlerinde çocuklarımızın fazla enerjiyle dolu olduğunu görürüz

Bazı dönemlerinde çocuklarımızın fazla enerjiyle dolu olduğunu görürüz. Bu durumu bırakmasını söylemek zorunda kalırız fakat başarılı olamayız. Şu da bir gerçek ki, hiperaktivite kötü ebeveyn olmakla ortaya çıkmaz; psikolojik bir sağlık konusudur. Başka koşullar sebebiyle de ortaya çıkmasına rağmen en belirgin özellik olarak dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğunun (DEHB) en belirgin işaretidir. Çocuğunuzun aşırı hareketli olmasının arkasında neler olabileceğine kısaca bakalım...

Belirtiler

Çocuğunuzdaki hiperaktivite yi ilk olarak keşfetmek kolay değildir. Çocuğunuzun sadece hareketli olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak çocuğunuz hiperaktivite sahipse, onun aşırı hareketli olması beyninin çalışma biçimindeki farklılıklardan kaynaklanıyor olabilir.

Hiperaktivite Yaygın Belirtiler Şunlardır:

-Onunla konuşurken sürekli ve aniden başka şeylerle ilgilenmeye başlaması

-Bulunduğu yerden başka bir yere sürekli ve aniden hareket etmesi

-Otururken bile hareket halinde olması

-Yürürken veya koşarken çevresine çarpması

-Bulduğu her şeyle oynamaya çalışması

-Yemek yerken veya ve bazı sessiz olması gereken faaliyetlerde yerinde duramaması.

Hiperaktivite Hangi Sebeplerden Kaynaklanır?

Çocuklarda görülen hiperaktivite nin belirli tek bir sebebi yoktur. Diğer bazı koşullar, çocukların hareketli olmasında veya çok fazla konuşmalarında etkili olabilir.

Hiperaktivite genellikle çocukların durmadan hareket ettiği ve sürekli konuştukları görülür. Bu durum aslında beyin sisteminin normalden biraz daha yavaş çalışması sonucudur. Hiperaktif olmak, çocuğun yalnızca odaya; hatta eve sığmaması anlamına gelmez. Her durumda, örneğin ayakkabı bağlarken, yazı yazarken, resim yaparken en zahmetsiz işi yaparken bile sürekli kıpırdanabilir veya aşırı hareketlere sahip olabilirler.

Hiperaktif çocuklar aynı zamanda dürtüşle olma eğilimindedir ve dikkatleri üzerlerine çekme konusunda sıkıntı çekerler. Hiperaktivite, her yaşta farklı özelliklerde görülebilir.

Hiperaktivite yi Anlamak

 Çocuğunuzun hiperaktivitesinin farkına varmak birkaç adım sürebilecek bir süreçtir. Başlamak için en iyi yol, çocuğunuzu gözlemleyip not almaktır. Endişeleriniz hakkında profesyonellerle konuştuğunuzda bu notların elinizin altında olması oldukça faydalı olacaktır. Ayrıca bu notlar yanıtlarınızı daha çabuk ve daha bilinçli olarak vermenize, böylece doktorunuzun da sizi daha iyi anlamasına yardımcı olacaktır. Aşağıdaki adımları takip edin:

1. Çocuğunuzun öğretmeniyle diyalog halinde olun. Bu sayede çocuğunuzdaki hiperaktivite öğrenebilirsiniz. Çocuğunuzla ilgili faydalı olabilecek sınıf stratejileri hakkında öğretmeniyle konuşabilirsiniz. 

2. Eğer çocuğunuzdaki hiperaktivite nin onun öğrenimini etkilediğini düşünüyorsanız, okuduğu okulun kendisini değerlendirmesini, gözlemlemesini isteyebilirsiniz.

3. Çocuğunuzun doktoruyla konuşun. Doktora danışmak her zaman için en iyi yoldur. Notlarınızı ziyaretinizde yanınızda bulundurun ve endişelerinizi paylaşın. Bunun sonucunda doktorunuz psikolojik testler uygulayarak durumu daha iyi anlamaya çalışacaktır. 

4. Uzmanlarla konuşun. Çocuğunuzun hiperaktivitesinin sebebine ulaşabilmek için birden fazla uzmanla görüşebilirsiniz. Bir nörolog, psikiyatrist veya pediatrist, çocuğunuzdaki hiperaktivitenin sebebini beyin tabanlı tıbbi sorunlarda ararlar ve uygun teşhisi koyarak reçetelendirem yapabilirler.

5. Bir özel öğrenim uzmanı arayın. Hiperaktif çocukların doğru bir öğrenim görmesi, onlar üzerinde çok büyük etki gösterecektir.

 

 

Neler Yapılmalı

Aslında profesyonel bir yardım almadan önce, sizin de yapabileceğiniz birçok şey var. Çocuğunuzun davranışını yönetmesine yardımcı olabilecek stratejiler de geliştirebilirsiniz. Bu konuda bazı öneriler:

-Mümkün olduğunca fazla bilgi edinin. Çocuğunuzun hiperaktivitesini anlamak, ona ihtiyacı olan yardımı sağlamanın ilk adımıdır. Bu konuda ne kadar çok bilgiliyseniz çocuğunuzun kendini kontrol mekanizmalarını kazanmasına da o derece yardımcı olursunuz.

-Davranışlarına dikkat edin ve not alın.

-Çocuğunuzun sakız çiğnemesine, stres topuyla oynamasına veya dikkatini dağıtacak oyuncaklarla oynamasına izin verin. Bu, çocuğunuzdaki aşırı aktiviteyi yönlendirmenize yardımcı olabilir.

 -Spor okullarını veya yoga derslerini düşünebilirsiniz. Fiziksel aktiviteler çocuğunuza enerjisi için muazzam bir çıkış noktası verir. Bunlar çocuğunuza hareketlerinin farkında olma bilincini ve vücudunun kontrolünü elinde tutabilmeyi de öğretecektir.

-Hiperaktif çocuklara sahip diğer ebeveynlerle bağlantı kurun. Unutmayın ki hiperaktiviteyle uğraşan tek kişi siz değilsiniz. Bu size bir güç de sağlayacaktır. Benzer ailelerle iletişime geçip birbirinize destek olabilir; tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.

Yorumlar