Hamilelikte Bebeğin Kilo Alması İçin Neler Yapılmalı?

Yorumlar · 891 Görüntüler

Hamilelik zorlu bir süreçtir ve kadınların bebeklerini sağlıklı doğurabilmek adına mücadele ettikleri bir yoldur

Hamilelik zorlu bir süreçtir ve kadınların bebeklerini sağlıklı doğurabilmek adına mücadele ettikleri bir yoldur. Annelerin en fazla önem verdikleri husus ise bebeklerin sağlıklı olmasıyla beraber normal kilo da doğmasını sağlamaktır. Bunun için pek çok yöntem belirlense de bir diyetisyene başvurulması hem anne hem de bebeği için daha faydalı olacaktır. Günlük beslenme alışkanlıklarınızı hamilelik sürecin gözden geçirmelisiniz. Uzman eşliğinde hazırlana beslenme programı bebeğinizin kilo almasına da yardımcı olacaktır.

Kalori İhtiyacı ve Protein Sentezinin Önemi

  Her insanın günlük alması gereken kalori ve protein miktarı vardır. Ancak hamilelik sırasında iki kişilik kalori ihtiyacı öne çıktığından doğru beslenmenin önemi daha da artmaktadır. Bayanlar genel olarak kilo alma korkusu içindedirler. Fakat bu korku tamamen yersizdir. Hamilelikte kilo alınsa da doğru besinler direkt olarak bebeğinizin daha çok kilo almasını sağlayacaktır. Pirinç, bulgur gibi besinler yüksek enerjili olmasının yanında bebeğiniz açısından oldukça faydalı ürünlerdir. Proteinin ana kaynağı ise hayvansal gıdalardır. Et ve özellikle balık zengin protein kaynağıdır.

  Hamilelikte tüketildiğinde bebeğinizin sağlıklı bir kilo ile doğmasında etkilidir. Yaz günlerinde sıvı kaybı yaşanmaması için bol sıvı tüketmeniz gerekecektir. Meyve suları ve yararlı içeceklerle su tüketimine dikkat etmeniz bile bebeğinizin kilo almasında faydalıdır. Bunun yanında kuru üzüm, pekmez, bal aşırıya kaçmamak üzere tüketilebilir. Kızartmalardan ise mümkün olduğunca uzak durmanız tavsiye edilir. Çünkü kızartma hem size hem bebeğinize zarar verecektir. İstenmeyen kilolara sebep olabileceğinden aşırıya kaçmamak koşuluyla tüketebilirsiniz.

 

İyi Uyku Kaliteli Vitamin Almalısınız

  Uyku hamilelik süreci içerisinde yer alan bayanların dikkat etmesi gereken bir olgudur. Yedikleriniz en iyi şekilde uyku sürecinde sağlandığından uyku sırasında salgılanan hormonlar hem bebeğe güven verir hem de kendisini rahat hissetmesine olanak tanırsınız. Bu sayede gün içerisinde alınan besinler sağlıklı kilo alımında etkilidir. Vitaminler ise bir annenin ve özellikle bebeğin olmazsa olmazıdır. Bebeğinizi her türlü mikroptan korumanız daha anne karnında başlar. Bu açıdan vitaminler bebeğinizin vücudunda direnç kaynağı olacak ve size de enerji sağlayacaktır.

  Doğal vitaminlerin önerildiği bir ortamda başarıyla vitamin alımını gerçekleştirebilir ve kilo alımına etki edebilirsiniz. Sebze yemekleri de vitamin açısından oldukça zengindir. Dilerseniz gün içerisinde sebze de tüketebilirsiniz. Ekmek seçiminize de dikkat etmelisiniz. Kepekli ekmek B vitamini açısından daha yararlıdır. Akşam geç saatlerde tüketilen besinler doğrudan size kilo aldırmaktadır. Bebeğinizin gece boyu beslenmesi ve sizin de rahat uyumanız için bir bardak süt içebilirsiniz.Unutmamalısınız ki anne bebek beslenmesini hemen sağlamaz, hamileliğinizin ilk 3 ayında yediğiniz her şey bebeği büyütmek için besin kaynağı değildir yediğiniz her şey, kanınızı besler proteini güçlendirir ve bebeğiniz kanınızla besleneceğinden ötürü, kanınızın değerine göre sağlığı ilerler. Ona göre vitamin alır besimini sağlar. 

Yorumlar