Bebeklerde Yüksek Ateşte Ne Yapmalı?

Yorumlar · 2606 Görüntüler

Günümüze bakıldığında bebeklerde, çocuklarda görüle yüksek ateş en sık karşılaşılan sağlık sorunlarından bir tanesidir.

Günümüze bakıldığında bebeklerde, çocuklarda görüle yüksek ateş en sık karşılaşılan sağlık sorunlarından bir tanesidir. Ebeveynlerin unutmaması gereken çok önemli bir nokta vardır kesinlikle antibiyotikler ateş düşürücü değildir.

Bebek ve küçüklerde vücut normal ısının 36,8 C' olması gerekir. Ateş olarak adlandırılan bebeğin vücut ısısının yükselmesi vücudun normal dengelerinde bir bozulma olduğunun göstergesidir. Ateş başlıca bir hastalık değil hastalık belirtilerindendir. Ateşin temelinde yatan sebebini bir an önce kontrole götüreceğiniz doktorunuzun tespit etmesi gereklidir.

Ateş aslında vücudun doğal bir savunma mekanizmasıdır, doktorlar için gerekli bir uyarıdır fakat aileler için korkuya dönüşmüştür. Bu korku sebebiyle zaman zaman fuzuli bir paniklemeye ve bunun beraberinde hatalı uygulamalar yapılmasına neden olabilir.

ATEŞE NEDEN OLAN BAŞLICA DURUMLAR

-Serum verme, kan nakli, yanıklar

-Metabolizma hastalıkları

-Vasküler olaylar

-Enfeksiyon hastalıkları

-Beyin trombozu

-Bazı ilaçlar

-Bağışıklık sisteminin hastalıkları

-Gün içerisinde aşırı güneşe maruz kalma

-Diş çıkartma

-Kızamık, kabakulak gibi bulaşıcı hastalıklar

-Aşıdan sonraki ateş

-İshal

  Çocuk ve bebeklerde ateş tespit edildiğinde evinizde alabileceğiniz basit yöntemler vardır. Ateş düşürme tedavisi yalnızca ilaçlarla değil uygulamalı yaklaşımlarla desteklenmelidir. Bu destek ateş düşürücü ilaçlar kadar önemlidir.

-Ateşi çıkan bebeğinizin bulunduğu odanın ısısı 21-22 C' arasında olmalıdır.

-Oda ısınızı ayarlayabilmek yahut sabit tutabilmek için vantilatörler ve havalandırmalar kullanılabilir, fakat bebeğinizin direk hava akımının karşısında hava akımına maruz kalmaması gerekir.

-Çocuğunuzun bedenindeki fazla giysileri çıkartın ve gevşek geniş giysilerle çocuğun ısısının düşürülmesine yardımcı olunmalıdır.

-Ateşli bedenin kalori gereksinimi artar bu yüzden bebeğinizin aç kalmamasına dikkat ediniz. Beslenmesini desteklemeli fakat bebeğiniz yememeyi tercih ediyorsa beslenmesi için zorlanmamalıdır.

-Ilık suyla (29-32 C') duş yaptırınız.

-Islak bezlerle vücut ateşini kontrol ediniz sık sık ateş ölçer ile ölçüm yaparak vücut ısının seyrini kontrol ediniz. 

-Ateşli bir vücut sıvı kaybına uğrar bu yüzden sıvı takviyesi yapılmalı, takviye edilen sıvı ne çok sıcak olmalı ne çok soğuk olmalı buna dikkat edilmelidir.

-Kendi doktorunuzun tavsiye ettiği yahut daha önceden kullandırdığı ateş düşürücü ilacı kullanarak ateşi kontrol altında tutmaya çalışabilirsiniz. 

-Aşırı hareket vücut ısısının artmasına sebep olur bu yüzden bebeğinizin ya da çocuğunuzun bitmek tükenmek bilmeyen enerjisini kontrol altında tutmaya çalışın, onların yavaş hareket etmesini sağlayın.

 

 

-Bebek babada huysuzlanabilir talimatları anne bebek arasındaki bağ güçlü olduğu için annenin uygulaması önerilir.

-Ateş için kritik süreç 3 gündür. Ateşin süresi 3 günü geçiyorsa mutlaka doktora gidilmelidir.

-Üşüyen ve titreyen bebeğinizin/ çocuğunuzun üzerini örtmeyiniz.

-Kalın kıyafetler giyindirmekten kaçınız. 

-Alkol ve sirkeli içeriklerle kompleks uygulamayınız sadece su ile kompleks uygulayınız. 

-Sık aralıklarla ateş düşürücü kullanmayın bu davranış ateşin daha da yükselmesine neden olur. İlaç ve alkol zehirlenmesine yol açar nu yüzden kesinlikle buna özen gösterin.

Yorumlar