Bebeğime Ek Gıda Verebilir miyim?

Yorumlar · 1807 Görüntüler

Yenidoğan İçin En Sağlıklı Besin Anne Sütü

Gebelik sürecinde anne karnındaki bebeğin beslenmesi ihtiyacı olan şeyleri anne adayının vücudundan almasıyla gerçekleşmektedir ve bu nedenle anne bebek sağlığı için anne adayları beslenmeye özel önem vermektedir. Bebek doğduktan sonra ise beslenme için temel kaynak anne sütüdür. Anne sütü, bir bebeğin ihtiyacı olan protein, karbonhidrat ve yağları ideal oranda içererek bebek için en sağlıklı beslenme seçeneğini oluşturmaktadır.

Zamanından önce ek gıdalara başlanması, ishal veya kabızlık, kusma, iştahsızlık, kilo alımının yetersiz olması, demir eksikliği, alerji gibi olumsuz sonuçların yaşanmasına yol açabilmektedir.

Aya Göre Bebek Beslenmesi

Bebeğin su ve yiyecek ihtiyacını karşılamak için ilk 6 ayını doldurana kadar anne sütünden başka bir gıdaya ihtiyacı yoktur. Ayrıca ilk 4 ay yutma refleksi ve sindirimi sağlayan enzimleri gelişmemiştir. Bu nedenle ilk 4 ay verilen ek gıdayı yutamayabilir, sindiremeyebilir. Anne sütü yetersizse veya kesilmişse bebeğin ayına uygun devam mamaları kullanılmalıdır.

İhtiyaç varsa 4. aydan itibaren anne sütüne veya devam mamasına ek olarak meyve suyu ve sebze çorbası gibi ek gıdalar verilebilir. Ancak bunların miktarı az olmalıdır. İlk verilecek gıdalardan biri de evde mayalanmış yoğurttur. Devam maması ile beslenmeye alışmış bebeklerde ek gıdaya geçiş sürecinde bir defada tükettiği mama miktarı ve günlük aldığı öğün sayısı yavaşça azaltılarak ek gıdalar bebeğin öğününe dahil edilmelidir.

Bebek 6 ayını doldurduktan sonra kahvaltı etmeye başlayabilir. Beslenme listesine 7. aydan itibaren kırmızı et, tavuk ve tahıllar; 8. aydan itibaren ise balık eklenebilir. 9. aydan itibaren artık bebeğiniz evinizde kendiniz için hazırladığınız yemekleri tüketebilecek durumdadır.

 

 

Bebek Beslenmesinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Ek gıdaya geçişte ilk olarak alerji riski olmayan ve hazmı kolay besinlerle başlanmalıdır. Yoğurt, meyve ve sebze suları, püreler bu aşamada verilebilecek besinlerin başında gelmektedir. Sindirime yardımcı olduğu için ek gıda verilse dahi anne sütüne devam edilmelidir.

Bir yaşını doldurmamış bebekler için hazırlanan gıdalarda tuz, şeker ve baharata yer verilmemelidir. Yine 1 yaşın altındaki bebeklerde alerjik reaksiyonlar, kansızlık, bağırsaklarda düzensizlik gibi istenmeyen sonuçlara yol açtığından yumurtanın beyazı, bal ve inek sütü tüketiminden kaçınılması önerilmektedir. 

Ek gıdaya geçişte besinler bir süre tek çeşit olarak ve az miktarda verilmelidir. Bu şekilde hem bebeğin anne sütü dışındaki besinlere alışma süreci kolaylaşmış hem de alerjik reaksiyon gösterdiği besinler kolaylıkla tespit edilmiş olmaktadır.

Ek besinler verilirken biberon yerine kaşık veya suluk kullanılmalı ve yeni gıdayı reddetmemesi için bebek açken ek besin verilmelidir. Bu şekilde bebeğin pürüzlü yiyecekleri çiğneme ve yutma refleksi geliştirilmiş olmaktadır.

Her bebeğin gelişim seyri ve iştah durumunun farklı olduğu gerçeğini aklınızdan çıkarmayın. Bebeğiniz bir yiyeceği reddediyorsa zorlamak yerine bebeğin kararına saygı gösterin ve bir süre sonra tekrar deneyin.

 

Yorumlar