Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanır Kimlere Uygulanmaz?

Bu konumuzda sizlere tüp bebek hakkında bilgi veriyor olacağız.

Tüp bebek tedavisi ilk başta yalnızca tüpleri tıkalı olan kişiler için bulunmuş bir çözümdür. Fakat şu an binlerce hasta da, farklı nedenlerden dolayı uygulanılmaktadır.Tüp bebek, anne adayından alınan yumurtalar ile baba adayından alınan sperm örneklerinin laboratuvar ortamında birleştirilerek döllenmesi ve döllenme işleminden sonra anne rahmine transfer edilmesi durumudur.

Tüp bebek tedavisinin yanı sıra günümüz de daha çok kullanılan Mikroenjeksiyon da ise baba adayından alınan spermlerin doğrudan bir yumurtanın içerisine enjekte edilmesi ve döllenme gerçekleştikten sonra anne rahmine transfer edilmesi durumudur.

Tüp bebek yöntemi nasıl uygulanır?

Tüp bebek yöntemi çoğunlukla tüplerindeki tıkanık sebebiyle hamile kalamayan anne adayları tarafından tercih edilen bir yöntemdir. Her yumurtanın yanına bırakılan yaklaşık 50 bin spermden birinin yumurtayı döllemesi beklenir. Yumurta döllendikten sonra bölünür ve embriyo meydana gelir. Embriyolar laboratuvar ortamında takip edilerek, büyümeleri gözlemlenir.
Tüp bebek tedavisi uygulanacak kişiler de bazı şartların bulunması gerekmektedir. Hastaların bu şartlara uygun olup olmadığı kontrol edilir. Bu durum uygulanacak en iyi tedavi yönteminin belirlenmesi için çok önemlidir. Bazı durumlar da tedaviye gerek duyulmaz ve basit bir müdahale ile çözüme ulaşılabilir.

Tüp bebek tedavisi kimler de uygulanır?

Açıklanamayan kısırlık durumlarında, tüplerin her ikisinin de tıkanık olması durumunda, yumurtlama bozukluklarında, endometriyozis ve endometriyoma hastalıklarında, spermdeki kalite ve şekil bozukluklarında ve sperm sayısı 10 milyonun altında olan baba adaylarına, azospermi de, servikal etken tespit edildiğinde ve immünolojik etkenler tespit edilen kişiler de tüp bebek uygulaması yapılabilir.

Tüp bebek tedavisi kimler de uygulanmaz?

Hiç spermi bulunmayan ve yumurtalıklardan parça sağlandığında sperm bulunmayan erkeklerde, yumurtlama fonksiyonu olmayan ve menopoza girmiş anne adaylarında, cerrahi işlem ile rahmi alınmış olan anne adaylarında tüp bebek tedavisi uygulanamaz.Anne adayının yaşı küçük olsa bile hormon seviyelerinde bozukluk varsa anne bebek içi tüp bebek yöntemiyle hamile kalmak çok zor bir ihtimaldir. Bu kişiler de tüp bebek uygulamasına olumlu bakılmaz.Ameliyatla her iki yumurtalığı da alınmış olan anne adaylarında tüp bebek uygulaması maalesef yapılamaz.

Tüp bebek uygulaması nasıl yapılır?

Öncelikle başvuran adaylarla gerekli görüşmeler ve tetkikler tamamlanır. Tetkiklerden alınan sonuçlara göre uygun bir tedavi yönteminde karar kılınır. Anne adayının üreme organlarının anatomik yapıları değerlendirilmesi için jinekolojik ve ultrasonografi ile gerekli taramalar yapılır. Uygulama hakkında bilgiler paylaşılır ve başarı oranları gözden geçirilir. Sonrasında gerekli hazırlıklarla beraber tedaviye başlanılır.

İlk olarak yumurtaların geliştirilmesi ile başlanır. Yumurtalıkları uyarmak için iğneleyici hormon ilaçları uygulanır ve çok sayıda yumurta elde edilmeye çalışılır. Ultrasonografi ve hafif genel anestezi ile yumurtalar toplanır. Bu yumurtalar baba adayından toplanana spermler ile laboratuvar ortamında birleştirilir. Oluşturulan embriyolar kadın doğum uzmanı tarafından anne adayının rahmine genel anestezi ve ince kateter yardımıyla yerleştirilir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir