in

Sevginizden İlham Alın, Huzurlu Bir Oda Yaratın

Aileler için ev demek huzur, mutluluk, birliktelik ve bolca paylaşım demektir. Bu nedenle evlerinin her köşesine ayrı bir güzellik katmak isterler. Ancak söz konusu bebek odası olduğunda anne ve babalarının bu konudaki titizlikleri ve istekleri bin kat daha artar.

Evler insanların ruhunu yansıtır. Dolayısıyla bebek odaları da bebeklerin ruhu, enerjisi, neşesi düşünülerek yaratılmalıdır. Hayalinizdeki odayı ve eşyaları hayata geçirin, bebeğinize huzurlu bir dokunuş, tatlı bir heyecan armağan edin.

KENDİNİ TANISIN, BENLİĞİNİ KAZANSIN

Bir bebek sahibi olduklarında, dünyaya kendilerinden minik bir varlık getirdiklerinde ebeveynlerin hassasiyeti doruk noktasına ulaşır. Bu hassasiyet bebek odası tasarımında da devreye girer. Bir bebeğin odası hazırlanırken; uyku düzeni, beslenme alışkanlığı, oyun saatleri ve oyun arkadaşları, kendini güvende hissetmesi kısacası birçok etken göz önünde bulundurulmalıdır.

Bebeğin rahatça uyuyup dinlenmesi ve neşe ile oyunlar oynayabilmesi için oda yeterli büyüklükte olmalı, gün içinde bolca ışık almalı, çevreden gelebilecek aşırı gürültülerden mümkün olduğunca uzak olmalıdır. Ruhsal ve fiziksel açıdan bebeğin sağlıkla ve mutlulukla büyüyebilmesi adına bebek odası nasıl hazırlanmalıdır:

-Bilinçli, bebeğinin sağlığını düşünen bir anne ve baba olarak; kıyafetlerinin pamuksu dokuda ve organik boyalarla boyanmış olmasına dikkat edersiniz. Aynı dikkati odasını hazırlarken de göstermelisiniz. Bebeğinizin odasında kullanmış olduğunuz mobilyalar onun sağlığını tehlikeye atmayacak bir maddeden yapılmış olmalıdır. Yine hem odanın hem de oda içindeki aksesuarların detaylandırılması aşamasında kullanılan boyaların organik boyalar olmasına özen gösterilmelidir.

Oda gün içinde sık sık havalandırılmalı, odanın sıcaklığı 25 dereceyi geçmeyeceği gibi 20 derecenin altına da inmemelidir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta da temizlik esnasında kullanılan malzemelerdir. Bu malzemeler kimyasal işlemlerden geçmemiş organik ürünler olmalıdır. Oda içinde toz, alerji gibi oluşumlara sebebiyet vermemek adına temizlik her gün yapılmalıdır.

– Bebek odasında kullanılacak aksesuarlar ve duvara asılacak tablolar dikkatle seçilmelidir. Her biri bebeğin ruhsal gelişimini olumlu yönde etkileyecek şekilde tasarlanmış olmalıdır. Örneğin; onların ilk aylarında giydikleri patiklerini, ilk kelimelerini ya da en sevdikleri hikaye ve masal kahramanlarını yağlı boya tablo haline dönüştürerek odasına asabilirsiniz.

Bebeklerin odası rahatça hareket etmelerine olanak sağlayacak şekilde dizayn edilmelidir. Bu nedenle aksesuar kullanımında aşırıya kaçmamak gerekir. Kız bebekler için tütülü aydınlatmalar, yumuşacık saç fırçaları, çiçek desenli fotoğraf çerçeveleri; erkek bebekler için ise uçurtma şeklindeki minik tablolar, çapa desenli duvar kağıtları, araba formundaki oyuncak kutuları aksesuar olarak kullanılabilir.

BIRAKIN İLK OYUNCAKLARI, İLK GİYSİLERİ ODASINI SÜSLESİN!

Bir bebeğin ilk adımlarını atarken giydiği ayakkabısı, ilk saç fırçası, ilk önlüğü, ilk kelimeleri kısacası hayatı tanırken ve öğrenirken sergilediği her ilk son derece kıymetlidir. Anne ve baba olarak onun ilk anlarını ölümsüzleştirmek istiyorsanız yaşamındaki her ilki; resim tablosu, çerçeve, oyuncak kutusu gibi aksesuarlara dönüştürerek odasında kullanabilirsiniz.

Bebeğiniz hayatı tanıyarak büyüsün diyorsanız; işte bebek odası için birkaç öneri:

-Bir birey küçük yaşlardan itibaren fırsat verilirse doğayla, hayvanlarla güçlü ve sağlam ilişkiler kurabilir. Bu nedenle ebeveyn olarak bebeğinizin odasında kır ya da okyanus manzarasını içeren tablolar; hayvan figürlü resimlik, saat ya da oyuncaklar kullanabilirsiniz. İlerleyen yaşlarında ona okumak adına yine hayvan ve doğa temalı masal kitaplarını almanız ve odasında şimdiden küçük bir kitaplık oluşturmanız ruhsal gelişimi açısından son derece faydalı olacaktır.

-Onun organik ip ve boyalarla tasarlanmış ufacık kıyafetlerini koyacağınız bir dolap, oyuncakları için tasarlanmış saklama kutuları, bebeğin huzurla uyuyabileceği korunaklı bir karyola ve onu bu huzurlu uykusundan uyandırmamak adına sessizliği temel alarak tasarlanmış çekmeceler bir bebek odasının olmazsa olmazlarıdır.

Anne ve babalar sevginizden ilham alın, bebeğinizi sevgiyle hayata geçirdiğiniz bir ortamda sevgi ve güven içinde büyütün.

İçerik Yükselt / Düşür

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yorumlar

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir

Loading…

0

Comments

comments

Şık Bebek Çikolataları

O Ferahlık İçinde Uyursa Siz De Uyursunuz