in

O Ferahlık İçinde Uyursa Siz De Uyursunuz

Doğumundan ilk adımlarına, ilk diş çıkarışından ilk sözcüklerine kadar bebeğin her evresi anne için unutulmaz bir serüven ve bambaşka bir deneyimdir. Onun doyması annenin karnını yemek yemeden doyuma ulaştırır, o mutlu olup gülümsediğinde bir anne tüm sıkıntılarını unutur, o huzurla uykuya daldığında ise dünya üzerinde hiçbir güç anneyi yıkamaz, bebeğine zarar veremez…

Yeni annelerin ve bebeklerin ilk günkü en büyük sorunları hiç şüphesiz uykusuzluktur. Gaz sancısı, ağrı, ateş dışındaki problemlerde bebeğinizin uykusuz kalmasını istemiyorsanız bebek beşiği noktasında; anne ve babalar olarak ekstra bir özen göstermelisiniz.

KENDİ HAYAL GÜCÜNÜZÜ HEM ODASINA HEM YATAĞINA YANSITIN

Standartların dışına çıkarak bir farklılık yaratmak istiyorsanız yeni doğan bebeğinizin odasını kendi hayal gücünüzün sınırları dahilinde ve onun rahatlığını düşünerek yeniden inşa edebilirsiniz.

Birbirinden farklı renk ve tasarım alternatifleri sunan firmalardan destek alarak mama sandalyesinden yeni doğan yastığına, bebek beşiğinden minicik kıyafetlerinin konulduğu çok amaçlı dolaba kadar birçok şeyi kendi istekleriniz doğrultusunda tasarlayabilirsiniz.

Uykusuz geçmeyen geceler için nasıl bir bebek beşiği seçmeliyiz:

1)Seçmiş olduğunuz bebek beşiği, karyola, sessizce kapanan çekmeceler ve diğer eşyalar odanın sadeliğini ve ferahlığını ön plana çıkarmalıdır. Şıklığı ve rahatlığı bir arada bebeklerine sunmak isteyen anneler; ahşap kulp, ahşap ayak ve ahşap parmaklık detaylı açık renklerdeki bebek beşiklerini tercih etmemeliler.

2)Bebeğinizin odasını hayata geçirirken korkak davranmayın ve yaratıcılıkta kendinize sınırlar koymayın. Güvenilir bir bebek mobilyası firmasından aldığınız bebek beşiğine kendinizce ufak dokunuşlar yapın. Pastel, toprak ve klasik tonlardaki organik boyları kullanarak beyaz bir bebek beşiğini onun en sevdiği masal kahramanlarıyla süsleyebilir, uyutma seanslarını daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

3)Beşik seçimi kadar beşiğin içerisine konacak yatağın seçimi de bebeğin fiziksel ve ruhsal gelişimi düşünüldüğünde son derece önemlidir. Yatak yumuşak ve 0 pamuksu dokuda olmalı, nem dengesini koruyarak bebeği terletmemeli, bebeğin hassas ve zarif teni göz önünde bulundurularak tasarlanmış olmalıdır. Battaniye, nevresim örtüsü, yorgan ve yastık kılıfını takım yaparsanız beşiği daha şık hale getirebilirsiniz.

KUNDAKLAMA GEÇMİŞTE KALDI, ŞİMDİ MASALIMSI BEŞİKLER VAR

”Kundak yapalım, bebek korkup ağlamasın, aman ani hareketler yapıp yataktan düşmesin” gibi evhamlı hareketler çok geçmişte kaldı.

Anne karnında içe katlanmış pozisyonda duran bebek doğum sonrası kol ve bacaklarını rahatlıkla oynatabileceği bir ortam bulur. İlk aylarda sırtüstü yatan bebeklerde gözlenen kol ve bacakları ani açarak gözlenen refleks bir irkilme hareketidir ve son derece doğaldır. Bu refleksi önlemek adına yapılan kundak hem bebeğin rahat hareket etmesini, kol bacak eklem kaslarının gelişimini engelleyecek hem de var olan bir kalça probleminin artmasına neden olacaktır. Bu nedenle kundaklama uzmanlar tarafından önerilmez. Kundaklamayın, beşiğine yatırın:

-Bir bebek beşiği bebek kadar saf, temiz ve hassas olmalıdır. Beşik, bebeğin sağlığı düşünülerek ahşaptan ya da pamuksu dokunuşta bir kumaştan yapılmış olmalı yanında mutlaka bir korunaklık taşımalıdır. Sinek, böcek gibi haşere sokmaları sonucunda oluşabilecek sokmalara karşı beşiğin üstünde bir sineklik kullanılabilir.

-Beşiğin hemen yanı başında bulunan malzeme çantası bebeğin karnını doyurma ve altını değiştirme işlemleri sırasında anneye çok büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Malzeme çantası içerisinde bebek bezi, emziği, temiz çamaşırları güven ve hijyen içinde saklanabilir.

-Yeni doğanlar için doğal rahatlık her şeyden önemlidir. Beşiğin alt kısmında bulunan iç minder ve alt yatak sistemi alınan beşiğin altıncı aydan sonra da kullanılabilmesini sağlar.

Bebeğiniz ve sizin için aradığınız her şeyi bir beşikte toplayın, o huzur içinde uyurken siz mutlulukla yüzündeki gülümsemeleri izleyin.

İçerik Yükselt / Düşür

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir

Bebeğinizin Sağlığı Açısından Bunları Biliyor Musunuz?

Huzurlu Uykular Sağlıklı Bebekler