in

Normal Doğum Avantajları

Bebek beklemek ne kadar heyecanlı ise doğum da bir o kadar hatta daha fazla heyecanlıdır. Doğum şekline karar vermek diye bir şey aslında yok. Son ana kadar her şey normal giderken son dakikada sezaryen olanların sayısı da oldukça fazladır. Doğal bir doğum olan normal doğum her zaman tercih edilir ve edilmelidir. Normal doğumda bebek vajinal yoldan dünyaya gelirken, sezaryen doğumda ameliyatla alınmaktadır. Normal doğumun anne ve bebek için avantajları çok fazladır.

Normal Doğum Avantajları Nelerdir?

Normal doğumla dünyaya gelen bebeklerde solunum sorunu riski çok daha azdır. Doğum kanalından geçerken basınca uğrayan bebek, bu basınçla akciğerlerindeki amniyo sıvısından kurtulur.

Doğum kanalından geçerken temas ettiği bakterilere karşı bebeğin bağışıklık sistemi güçlenir. Normal doğumda bebekte endorfin hormonu salgılanır. Mutluluk hormonu da denilen endorfin hormonunun salgılanması bebeğin dış ortama alışmasını kolaylaştırır. Bebeklerin anne memesini emme becerisinin normal doğum ile dünyaya gelen bebeklerde çok daha iyi olduğu gözlemlenmiştir. Normal doğumla dünyaya gelen bebekler sezaryen doğumla dünyaya gelen bebeklere oranla daha az oranlarda yoğun bakıma alınmaktadır.

-Anne bebek teması ve duygusal bağ normal doğumda çok daha kolay ve hızlıdır.
-Süt salgılanması normal doğumda hemen olmaktadır.
-Anne çok daha hızlı kendisini toparlar ve günlük aktivitelerine döner.
-Maddi bakımdan da normal doğum avantajlıdır. Anne kısa sürede taburcu olur.
-Normal doğum yapmak büyük bir başarıdır. Bu da annenin öz güvenini arttırır.
-Normal doğumda ölüm oranı sezaryen doğuma göre çok daha azdır.
-Rahimde hasar veya kesi oluşmadığından sonraki doğumlarını da vajinal yolla yapabilir.
-Enfeksiyon ve kanama riski çok daha azdır.
-Ağrı ve şikayetler sezaryen doğuma göre daha az olup daha kısa sürede geçer.

Normal Doğumun Riskli Olduğu Durumlar

Rahim kanalının dar olması normal doğumu güçleştireceğinden sezaryen tercih edilir. Son ana kadar her şey normal iken bebek rahim kanalına girdiğinde ters, yan veya çapraz gelebilir. Bu durumda doktor risk almamak için hastayı sezaryene alır.

Plasentanın rahim ağzını kapatması normal doğumu engellediğinden sezaryen doğum yaptırılır. Bebeğin kanalda ilerlemesi bu durumda imkansızdır. Anne ve bebek sağlığı için normal doğum zorlanmaz. Plasentanın olması gerekenden erken ayrılması bebeğin oksijensiz kalmasına neden olur. Besin ve oksijen akışı kesildiğinden bu durumda anne hemen sezaryene alınır.

Bebeğin iri olması normal doğumu zorlaştıracak hatta imkansızlaştıracaktır. Genelde 4 kilo üzeri bebek ağırlıklarında anne normal doğuma alınmadan direk sezaryen doğuma alınır. Anne kalça kemiğinin ya da halk arasındaki tabirle çatının dar olması normal doğuma engeldir. Çoğul gebeliklerde genelde normal doğum tercih edilir.

Bebekle ilgili fizyolojik anormallikler, anne rahmindeki myomlar, herpes virüsü, ıkınma sorunları, aşırı normal doğum korkusu, daha önce geçirilen ameliyatlar, bebeğin anne karnında kakasını yapması, kordon dolanması ve rahim ağzının açılmaması gibi durumlar sezaryen doğumu gerektirir.

Bazı durumlarda da özellikle doktor tarafından sezaryen önerilir. Bunlardan biri de ileri yaş gebeliğidir. Zor hamilen kalan ve tek çocuktan başka şansı olmayan anneler için sezaryen genelde tercih edilen bir doğum şeklidir. Anestezi yöntemlerindeki iyileşme, enfeksiyona karşı güçlü antibiyotiklerin bulunması, dikiş ve cerrahi tekniklerin ilerlemesi, lokal ve epidural sezaryen tekniklerinin olması sezaryen doğumların çok daha kolay ve risksiz yapılmasını sağlamaktadır. İsteğe bağlı sezaryenlerde ise anne babanın isteği doğrultusunda 38. haftadan sonra sezaryen ile bebek dünyaya gelmektedir.

Normal doğum mu sezaryen doğum mu sorusuna doktor ile birlikte karar verilmeli, anne ve bebek sağlığını tehlikeye atmayacak doğum yöntemi seçilmelidir.

İçerik Yükselt / Düşür

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Anne Sütü İle Bebeğinizi Sağlıklı Ve Mutlu Bir Geleceğe Hazırlayın