Huzurlu Uykular Sağlıklı Bebekler

Gelişmede büyük adımların atıldığı altıncı ay; bir bebeğin kendisine ait bir odaya çıkması ve kendisine ait bir yatakta uyuması açısından son derece uygundur. Bebek bu evrede bazı ünsüzleri telaffuz etmeye başlayacağı için derdini anlatabilir, ebeveynleri ile ilişki kurabilir. Destek ile oturabilir ve mutlu olduğunda ya da üzüldüğünde duygularını ifade edebilir…

Annesinin kucaklamasıyla sakinleşip, etrafındaki seslerle şaşkınlığa dönen yeni doğan evresinden altıncı aya kadar bir bebek; ebeveynlerinin odasında, fiziksel gelişimi düşünülerek tasarlanmış bir bebek beşiği içinde huzurla uykuya dalacaktır.

BEBEK NEFESİYLE YEPYENİ BİR HAYAT BAŞLAR

Bir bebek konuşmaya başladığı 12 ay ile 18 aylık zaman dilimine kadar uyku, acıkma, gaz sancısı gibi istek ve ihtiyaçlarını ağlayarak ve anlamsız sesler çıkararak belli eder. Bir bebeğin doğal gelişim evresi içerisinde fiziksel ve ruhsal açıdan sağlıkla büyüyebilmesi için huzurlu uykulara dalması ve uyku sırasında ışık, ses gibi uyarıcılara kapalı konumda olması son derece önemlidir.

Bebek odası kadar bebek beşiği de bebeğin gelişimi ve sağlığı düşünülerek seçilmelidir. Bebeğiniz gülümseyerek uykuya dalsın ve gülümseyerek uyansın istiyorsanız; işte beşik seçimi noktasındaki önerilerimiz:

-Altıncı aydan sonra kullanılabilecek alt yatak ve iç minderi olan bir beşiği seçmek hem bebeğiniz çabuk büyüyeceği hem de bütçeniz düşünülürse sizin için uygun bir seçim olacaktır.

-Yeni doğanlar için seçilen bebek beşiğinin yanında otomatik sallanan beşik bölümünün olması; bebek her ağladığında annenin hemen yetişemeyeceği düşünülürse yine doğru bir tercihtir.

-Kaşıntı, kızarıklık, ani şişmeler ve alerjik reaksiyonlar dikkate alınırsa bebekleri sinek, sivrisinek, çiçek tozu gibi uyarıcılara karşı korumak için beşiğin yan tarafında mutlaka bir sineklik olmalıdır.

-Teknolojik gelişmelere paralel olarak üretilen yeni beşiklerin tasarımında kullanılan müzikli fonksiyon ve oyuncak bar; siz ev işleri ya da kendi işlerinizle ilgilenirken bebeğinizi eğlendirerek hoşça vakit geçirmesini sağlayacaktır.

KENDİ YATAĞINDA UYUSUN, DÜZENLİ UYKU ALIŞKANLIĞI KAZANSIN

Üçüncü ay ile beşinci ay arasında bebeklerin kas gelişimlerini hassasiyetle takip etmek kaçırılmaması gereken bir noktadır. Bebek bu aylarda kol ve bacaklarını kontrol etmeye başlar. Bacaklarıyla tekmeler, kollarını sallarken yumruklu elleriyle bir şeylere ulaşmak ve kaçmak ister. Dolayısıyla yeni doğan bir bebek için seçilen beşik ile beşinci ay itibariyle bebeğin uyuyacağı beşik arasında birtakım fiziksel farklılıklar olacaktır.

Araştırın, uzman yorumlarına ve içinizdeki annelik iç güdüsünün sesine kulak verin bebeğiniz için en doğru seçimleri yapın. Peki; bebek beşiği seçiminde dikkat edilmesi gerekenler neler, sıralamaya devam edelim:

-Anne ve babalar olarak bebek beşiği noktasında seçiminizi; malzemelerinin kalitesine önem veren, ustalıklı tasarımlarla adından söz ettiren, zarif işlemeleri ve yumuşak tonlarıyla dikkat çeken bir bebek mobilya firmasından yana kullanmalısınız.

-Sallanır beşik ünitesi doğumdan itibaren kullanılabiliyor olmalıdır. Sonik özelliği ile bebeğiniz ağlamaya başladığında otomatik olarak sallanmaya başlayacak bir beşiği tercih etmek size evde bebek bakımı noktasında yardıma koşacak bir büyük kadar destek olacaktır.

-Bebeğin bezi, emziği, iç çamaşırı, pişik kremi gibi en çok ihtiyaç duyulacak malzemelerin koyulduğu bir malzeme çantası; organik kumaşlardan üretilmiş bir yatak örtüsü; oyuncak bar ve dışarıdan içeriye güvenli giriş kapısı bir bebek beşiğinin olmazsa olmazlarıdır.

-Bebekler sevgiyle beslenir, sevgiyle uyur ve sevgiyle büyürler. Dolayısıyla bir bebek beşiği onların ay ay fiziksel gelişimleri, kas gelişimleri ve büyüme evleri düşünülerek dizayn edilmiş olmalıdır. Bebeğin ani hareket ve refleksleri düşünüldüğünde beşiğin yanında mutlaka bir korumalık bulunmalı, bebek kendi yatağında huzurla uyurken anne ve babalar da onun sağlığından endişe etmeden huzurla uyumalıdır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir