Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Gebelik testleri bazen heyecanla bazen de korku ile yapılan testlerdir. Bebek isteyenler için heyecan ve sabırsızlıkla beklenen test sonuçları, istenmeyen gebeliklerde korku ile beklenir. Son yıllarda hamilelik testi için kullanılan yöntemlerdeki hassasiyet son derece artmış olup kesin sonuç alınmaktadır.

Gebelik Nasıl Oluşur?

Erişkin ve sağlıklı bir kadın her ay yumurta salımı yapar. Tüplere inen yumurta sperm ile buluştuğunda döllenme meydana gelir. Döllenmenin olmadığı aylarda ise yumurta kanama şeklinde dışarı atılır. Yumurtlama döneminde yaşanan cinsel ilişkide bir çok sperm rahim kanalında ilerler. En güçlüsü ve en hızlısı yumurtaya ulaşır. Yumurta çatlamışsa sperm tarafından döllenir. Bazı durumlarda iki sperm yumurtaya girmeyi başarır. Bu durumda çift yumurta ikizleri oluşur. Bu bebekler birbirine benzemez. Tek yumurta ikizleri ise aynı spermin döllediği yumurtanın bölünmesi ile meydana gelen ve ikizlerin bire bir birbirine benzediği gebeliklerdir. Döllenen yumurta çoğalır ve hücre yumağı haline gelir ve rahim içinde ilerlemeye başlar. Rahme ulaşması 5 günü almaktadır. Rahme ulaştığında ise rahim duvarına yapışarak tutunmaya çalışır. Bundan sonrası hafta-hafta gebeliğin oluştuğu dönemlerle devam eder.

Gebelik Testi Hangi Haftada Yapılır?

Gebeliğin oluşması ile anne adayının vücudunda bazı değişiklikler olur. Bunlarda ilk ve en önemlisi gebelik hormonu olan Beta hCG hormonundaki yükselmedir. Gebelik oluştuktan 7-14 gün içinde hCG hormonu yükselmeye başlar. Hamile olmayan bir kadında hCG değeri sıfır iken, hamile bir kadında bu oran sürekli yükselir. Hamilelik testi için en uygun zaman adetin geçtiği haftadır. Adet görmeyip adet günü geciken bir kadın hamilelik testi yapabilir veya yaptırabilir. 3 çeşit gebelik testi olup her birinin sonuç verme oranı birbirinden farklıdır.

Kaç Çeşit Hamilelik Testi Var?

Günümüzde 3 çeşit gebelik testi uygulanmaktadır. İdrar testi, kan testi ve ultrason incelemeleridir.

İdrar testi: En sık kullanılan gebelik testi çeşididir. Evde veya bir sağlık merkezinde yapılabilir. Eczanelerde satılan gebelik testlerinden birini alıp teste birkaç damla idrar damlatmak yeterlidir. Her geçen gün yükselen hCG hormonu önce kana sonra da idrara karışır. İdrara karıştığı dönemde eczanelerden alınan gebelik testleri ile gebelik testi yapmak sonuç verir. 1-2 dakikada test sonucu öğrenilmektedir. Negatif sonuçlarda tek çizgi, pozitif sonuçlarda ise çift çizgi belirir. Evde yapılan testler bazen yanıltıcı veya şüpheli sonuç verebilir. Yeterince hCG hormonunun idrara karışmadığı durumlarda yanıltabilir. Adetten 15 gün sonra yapılan testler 0′ e yakın sonuç vermektedir. Bu nedenle evde yapılan hamilelik testlerinde acele edilmemelidir.

Kan testi: hCG hormonu ilk kana geçtiğinden kesin sonuç veren bir gebelik testidir. Anneden alınan bir miktar kandaki hCG miktarına bakılır ve en geç 1 saat içinde gebelik teşhisi konulur.

Ultrason: Ultrasonla anne rahmi incelenir ve gebelik kesesine bakılır. Adet gecikmesinden bir hafta sonra yapılması durumunda kesin sonuç vermektedir. Erken dönemde sadece kese görülür. İlerleyen zamanlarda ise hem kese hem de kese içindeki bebek ultrasonda görülmektedir.

Gebelik Testleri Yanıltır mı?

En yanıltıcı test idrar testidir. Kan ve ultrason testinde yanılma ihtimali yoktur. Kan testinde dış gebelik, kimyasal gebelik veya mol gebelik durumu belli olmaz ve sonuçta kadın gebe görünür. Ultrasonla kesin gebelik teşhisi yapılır. Gebelik şüphesi yaratacak cinsel ilişkilerde hemen ertesi günü yapılan testlerden sonuç alınmaz. En azından adet gecikmesi 1 hafta yaşanmalı, adet olunması gereken günün 7-15 gün geçmiş olması beklenmelidir. Şüpheli ilişkilerde kullanılan ertesi gün hapları gebelik riskini %2’ye kadar düşürür.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir