Hamileliğe Hazırlanırken

Bu yazımızda hamileliğe hazırlanırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgileri sizler için araştırdık.

Anneliğin ne kadar kutsal olduğu dünya tarafından bilinen bir gerçektir. Bu kutsal görev sadece kadınlara bahşedilmiştir. Günümüz kadınları modern zamana ayak uydurarak hamilelikle ilgili farklı yöntemler geliştirmişlerdir. Hamileliğe karar verme süreci, hamileliğe hazırlanırken, doğuma hazırlanırken diyerek 9 ay 10 gün bitmektedir. Bu uzun süreçte anne bebek tek başlarına yol almaktadır. Anne olmanın güzelliği çocuğun ağzından çıkan Anne cümlesi ile tamamlanmaktadır.

Anne olmaya karar verildiği ilk andan itibaren bir jinekolog ile görüşülüp, vücudun bu durum elverişliği ile ilgili bir de doktor gözünden bakılması gerekmektedir. Hastalıklar veya vitamin eksikliği gibi sorunlar jinekolog tarafından çözülüp, hamilelik sürecine başlanabilmektedir.Hamile kalındığı ilk haftalar veya aylarda iyi bir kadın hastalığı ve doğum uzmanı için araştırmalar yapılabilir. 9 ay 10 gün boyunca hamileliğin sorunlu günlerinde daima yanınızda olacak bu sancılı süreçte anlayışlı, problemleriniz ile ilgilenecek doktor bulunduğunda bir adım daha tamamlanmaktadır.

İlk 3 ayda B vitamini takviyesi olarak folik asit içilebilir. Hamileliğin ilk 3 aylık dönemi zor ve beslenme açısından zor bir süreç olabilmektedir. İçeride olan bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişim sürecini tamamlaması için folik asit içilebilir. Folik asit yanlış beslenme alışkanlığı yüzünden kaynaklanan B vitamin eksikliğini gidermektedir. Bebeğin özellikle beyin gelişimi açısından önemli bir katkısı bulunmaktadır.

Lif kaynaklı gıdalar tüketilerek fazla yeme alışkanlığından kurtulmak mümkün olabilmektedir. Hamile kalmanın arkasına sığınarak, gereksiz gıdalar ile bebeğe zarar verilmesi çok yanlış bir besin yüklenmesi olabilmektedir. Sağlıklı ve besin değeri yüksek yemekler tüketilmesi gerekmektedir. Kalsiyum açısından zengin süt, yoğurt ve omega (balık) gibi besinler ile sağlıklı bir hamilelik evresi tamamlanabilmektedir. Demir açısından zengin kırmızı et, kırmızı et sevilmiyorsa eğer kırmızı et ile aynı besin değeri olan yeşil mercimek gibi gıdalar tüketilebilir. Pasta, çikolata gibi şekerli gıdalar hamileliğin son günlerinde yenilen gereksiz gıdalar şişkinlik ve ağrılara neden olabilmektedir.

Kafeinli içecekler, çay, sigara ve alkol alımı bırakılması gerekmektedir. Bebeğin sağlıklı gelişimine engel olup sekmeye uğratabilmektedir. Anne bebeği ciğerinden beslediği için sigara alımında sizinle birlikte zehirlenmektedir. Kafeinli içecekler içinde çok fazla enerji barındırmasından dolayı içeride yaşanılan fazla adrenalin bebeğe zarar verebilmektedir. Siyah yemeklerden sonra tüketildiği zaman yenilen yemeğini vitamini öldürmektedir. Yemeklerden 1 veya 2 saat sonra ve günde 3 bardaktan fazla içilmemesi gerekmektedir.

Spor yapılarak hem rahat bir normal doğuma hem de fazla kilo almadan doğum süreci bitebilmektedir. Hamile kalındığında yanlış bilgiler ve tavsiyeler sonucunda hareketten kaçınılmaktadır. Hamilelikte çok ağır hareketler dışında düzenli ve hafif spor ile doğum süreci tamamlanabilmektedir.

Müzik dinleyerek bebeği yaşanılan stresli ortamlardan uzaklaştırarak rahatlatmanız mümkün olabilmektedir. Hamilelikte yapılan her şey aslında doğum sonrası rahatlığınızı için yapılmaktadır. Hafif sakın müzikler hamilelikte bebeğe dinletilerek ona içeride rahat bir ortam sağlamış olabilirsiniz. Doğum sonrasında bebeği müzikle uyutmak için zemin hazırlanabilmektedir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir