Gebelik Testi Ne Zaman Ve Nasıl Yapılır?

Hamile kalmayı bekleyen bir kadın için hamilelik testi sonucunu beklemek son derece heyecan vericidir. İstenmeyen gebeliklerde ise bu durum tam tersi olup sonuç korku ve endişe içinde beklenir. Kadın yumurtasının erkek spermi ile birleşmesi sonucu oluşan gebelik anne vücudunda bir takım değişiklikler yapmaya başlar.

Gebelik hormonu olan hCG hormonu hızla yükselir ve önce kana sonra da idrara karışır. İdrara karıştığı dönem adet gecikmesinin 7-15 gün yaşandığı dönemdir. Bundan önce idrarda gebelik çıkmayabilir. Bu durumda kan testi ile gebelik teşhisi konulur. İdrar testi ve kan testinin şüpheli sonuç verdiği durumlarda ise ultrasonla ana rahmi incelenir ve kese aranır. İdrar testi evde veya bir sağlık merkezinde yapılır. Kan testi sağlık merkezinde ultrason incelemesi ise bir uzman eşliğinde yapılmaktadır.

Gebelik Test Değerleri Ne Olmalı?

Adet gecikmesinin 7-15 gün yaşandığı durumlarda evde yapılan gebelik testlerinde sonuç negatif veya pozitiftir. Bu testlerle hCG değeri ölçülmez. Kandaki hCG değerini ölçmek ve kesin gebelik tanısı koymak için anne adayından bir miktar kan alınır ve hCG seviyesine bakılır. Hafta-hafta kandaki hCG oranları:

3. haftada: 5 – 50 mIU/ml
4. haftada: 5 – 426 mIU/ml
5. haftada: 18 – 7,340 mIU/ml
6. haftada: 1,080 – 56,500 mIU/ml
7. ve 8. haftada: 7, 650 – 229,000 mIU/ml
9. ve 12. haftada: 700 – 288,000 mIU/ml
13. ve16. haftada: 13,300 – 254,000 mIU/ml
17. ve 24. haftada: 4,060 – 165,400 mIU/ml
25. ve 40. hafta: 3,640 – 117,000 mIU/ml arasıdır.

Alınan kan örneğinde hCG hormonu 5 mIU/ml altında ise hamilelik testi negatiftir. Pozitif denilebilmesi için 25 mIU/ml’ın üzerinde olması gerekir.

Evde Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Hamilelik şüphelerinde ilk yapılan hamilelik testi evde yapılandır. Oldukça pratik olup 1-2 dakika içinde sonuç verir. Kesin sonuç için adetin 7-15 gün gecikmiş olması gerekmektedir. Test aparatına birkaç damla idrar damlatılır ve beklenir. Kullanımı ile ilgili hiçbir bilgisi olmayanların kullanma talimatını okuması yeterlidir. Oldukça basit bir test olup idrar alınabilen her yerde yapılabilir. Aşırı idrar damlatıldığı durumlarda test bozulabilir. Tek çizgi gebeliğin olmadığını, çift çizgi gebeliğin başladığını, boş test yüzeyi ise testin bozulduğunu gösterir. Bazı durumlarda bir çizgi net olarak çıkarken diğer çizgi soluk bir şekilde çıkar. Bu durumda birkaç gün sonra test tekrarlanmalıdır. Yine kesin bir sonuç alınamadı ise kan testi yaptırmak gerekir. Adet gecikmesi her zaman gebelik olduğu anlamına gelmez. Test sonucu negatif çıkmışsa kan testi ve ultrasonla gebelik oluşup oluşmadığına bakılmalıdır.

Anne Adayı Ne Zaman Doktora Gitmelidir?

Gebelik teşhisi konulduktan sonra düzenli olarak doktora gitmek ve kontrolleri ihmal etmemek gerekir. Bebek gelişiminin hafta-hafta izlenmesi herhangi bir anormalliğin olup olmadığının kontrolü anne ve bebek sağlığı için ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Gebelik süresi boyunca anne ve bebeğe birtakım testler uygulanır. Gebeliğin 11-14. haftasında down sendromu testi (ikili test), 20-22. haftasında da kan ve ultrason değerlerine bakılan test (üçlü test) yapılır. Özellikle down sendromu test sonucunu beklemek oldukça endişe vericidir. Bebeğin boyun sıvısı ve burun kemiği ölçüleri test sonucu çıkar. Down sendromu risk oranının çok yüksek çıktığı gebeliklerde anne ve babanın isteğine bağlı olarak gebelik sonlandırılmaktadır.

Hamilelik testi için evde yapılan testler genelde sonuç verse de kesin sonuç için kan testi ve ultrason incelemesi yaptırılmalı, herhangi bir riskli durum varsa zaman kaybetmeden tedbir alınmalıdır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir