Erken Doğan Bebekler Ciddi Miyop Riski Taşıyor

Bebeğin Gelişimi

Cinsel ilişkiden sonra yumurta ile spermin buluşur ve döllenme meydana gelir. Döllenme başarıyla meydana gelmiş ve tek hücre olan zigot meydana gelmişse her 20 saatte bir hücre sayısı iki katına çıkacak şekilde bölünme evresi başlar. 4 gün sonra oluşan hücre topluluğu uterusa gelir. Bu hücre topluluğuna morula adı verilmektedir. Morulanın ortasında bir boşluk oluşur ve bu boşluktan hücrelerin farklılaşması gerçekleşir. Uterusa gelen hücreler 5-6 gün geçtikten sonra rahme yerleşmeye başlar. Bu aşamada rahimden hamilelik hormonu olan beta HCG salgılanır. Anne adayı önce kan tahlilinde, 10 gün sonra da idrar tahlilinde hamile olduğunu anlayabilir.

Döllenmeden 1 ay sonra göbek kordonu oluşmaya başlar. Anne adayı adet görmeyecek ve böylece hamilelikten şüphelenecektir. Ayrıca duygu durum değişiklikleri memede, hassasiyet, mide bulantısı gibi belirtiler de ortaya çıkmaya başlar. 1 aydan itibaren bebeğin hayati organları olluşmaya başlar. beyin ve omurilik, kalp, ağız, burun, kulak, göbek kordonu, kollar, bacaklar parmaklar, sindirim sistemi ve akciğerler sırayla gelişmeye başlar. 10. haftaya kadar göz kapakları oluşmamıştır ve gözler kafanın iki yanında yer alır. 11. ve 12. haftaya kadar bebeğin hayati organları gelişimini tamamlar. Bu döneme kadar olan aşama birinci trimester olarak adlandırılır. Kromozomal hasarlar, ekstremitelerde meydana gelebilecek kusurlar bu zamana kadar saptanabilir.

Hamileliğin ikinci 3 aylık dönemi ikinci trimester olarak adlandırılır. Bu dönem anne adayı için oldukça rahat geçer. Bebeğin parmak izi oluşur, kalp kası ve iskelet kasları güçlenir, koku, tat, duyma, solunum sistemleri oluşur. 23 ve 24. haftalarda bebek artık anne karnından bağımsız bir şekilde yaşayabilir. Bu nedenle bu haftalarda erken doğum meydana gelebilir.

Erken Doğum ve Beraberinde Getirdiği Sorunlar

Normalde 37 ve 42 hafta arasında olan hamilelik süreci bazen daha erken sonlanabilir. 37 haftadan önce hamileliğin sonlanmasına erken doğum adı verilir. Anne rahminde düzenli kasılmalar meydana gelir, anne bebek tarafından salgılanan hormonlar nedeniyle rahim açılmaya başlar, akıntı meydana gelir, kasıkta ve alt karında baskı hissi, bel ağrısı oluşur. Erken doğumu önlemek için doktor tarafından geciktirici ilaçlar uygulanabilir. Ancak ilaçlar yetersiz kalırsa bebek erken doğum ile dünyaya getirilebilir. Erken doğan bebeklerde solunum problemleri, beyin içinde kanamalar, görme bozuklukları, zeka geriliği, bağırsak problemleri görülebilir. Erken doğan bebekler çocukluk çağında körlük yaşayabilir. Ayrıca anne karnında göz damarları yavaş geliştiği için bebeğin tam olgunlaşmayan göz damarları ilerde miyop olma riskini beraberinde getirir.

Erken Doğan Bebekte Miyop Riski

Ortalama 40 hafta süren gebeliğin son 12 haftası gözde retinanın gelişimi için oldukça önemlidir. Prematüre Retinopatisi (ROP) adı verilen rahatsızlık anne karnında henüz retinanın olgunlaşmadan bebeğin doğmasıyla ortaya çıkar. Erken doğan bebekler, normal doğan bebeklere oranla göz tembelliği, miyop, astigmat, göz kusurları, şaşılık, glokom hastalıklarına daha sık yakalanırlar. Bu nedenle erken doğan bebeklerin hem bebeklik, hem çocukluk hem de yetişkinlik dönemlerinde sık sık göz muayenesi olması gerekmektedir.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir