in

Doğum Yapacak Anne Adayları İçin İlk Hazırlıklar

Anne Adayları İçin Hazırlık Rehberi

Evlenerek bir aile kurmada ilk adımı atan aileler için en büyük evrelerden biri de çocuklarını kucaklarına aldıkları dönemde başlar. Artık tam olarak çekirdek aile olma aşamasına geçmiş anne babalar, özellikle ilk çocuklarda diğerlerine kıyasla genellikle daha heyecanlı, ürkek, endişeli ve meraklı olurlar. İlk kez bir çocuğun sorumluluğunu üstlenecek olmanın getirdiği bu duygular, gebeliğin hemen hemen ilk günlerinden itibaren ortaya çıkar.


Özellikle kadınlar, gebe olduklarını ilk öğrendikleri zamanlardan itibaren bir alışveriş telaşına düşerler. Bu telaş, ikinci veya üçüncü çocuklarda bu denli yoğun değildir. Çocuklarının tüm ihtiyaçlarını eksiksiz yerine getirmek isteyen ebeveynler, ihtiyaç olabilecek her şeyi, çoğu zaman da erken dönemlerde almaya başlarlar. Ancak gebelikte unutulmaması gereken en önemli şey, ta ki doğum anına kadar her an sürprizler yaşanabileceğidir.

Hazırlıklar için bebeğin cinsiyetini öğrenmeyi bekleyin

40 haftalık uzun bir serüven olan hamilelik sürecinde en keyifli işlerden biri de bebek için hazırlıklar yapmaktır. Öncelikle bu hazırlıklar için bebeğin cinsiyetini kesin olarak öğrenmek çok önemlidir. Erkek bebekler için genellikle mavi, kızlar için de pembe renklerin yoğunlukta kullanıldığı düşünüldüğünde cinsiyeti öğrenmenin bebek alışverişi için ne denli önemli olduğu görülecektir. Kıyafet açısından düşünüldüğünde beyaz, sarı, yeşil gibi pek çok ara renk seçenekleri de bulunmaktadır ancak kıyafetlerin kesimlerinin bile cinsiyetlere göre değiştiği göz önünde bulundurularak bebeğin cinsiyetini öğrendikten sonra alışveriş yapmak çok daha mantıklı bir yaklaşım olacaktır.

Anne ve bebeğin rahatlığı ön planda tutulmalı

Bebek için mobilya seçerken de bazı özelliklere dikkat edilmesi çok önemli. Seçilen mobilya ve nevresim takımlarının bebeklerin hassas cildine göre yapılması bebeğin hem sağlığı hem de rahatlığı açısından önem arz eden konular arasında. Ayrıca genellikle ilk 6 ay annelerin bebeklerini yanında büyüttükleri düşünülerek beşiğin de anne bebek için uygun olması gerekir. Beşiğin annenin kolayca bebeğini kucağına alarak emzirebilmesi ve bebeğin de uykusunu alarak gelişimini sağlıkla tamamlamasını sağlar nitelikte olması gerekir.


Banyo ve temizlik malzemelerinin yanı sıra ateş ölçer de çok önemli

Bebeğin doğduğu mevsime göre değişse de genellikle ebeveynler bebekleri doğumdan en geç 3 gün sonra yıkarlar. Bunun için bebek doğmadan önce banyo ve şampuan, bebek için lif ve banyo filesi gibi malzemelerin doğumdan önce alınması daha yerinde bir karar olacaktır.

Bebek için yapılan hazırlıklarda ebeveynler genellikle kötü durumları düşünmeden, daha çok yaşayacakları güzel günlerin hayaliyle hareket ederler. Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli durumlardan biri olan sağlık konusunda başımıza ne zaman ne geleceği hiç belli olmamaktadır. Bu nedenle bebeğin doğumdan kısa bir süre sonra bile ateşinin yükselmesi göz önünde bulundurularak ateş ölçer alınması da bebek hazırlığında unutulmaması gereken en önemli konuların başında gelmektedir.

İçerik Yükselt / Düşür

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yorumlar

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir

Loading…

0

Comments

comments

Daha Fazla Anne Sütü için Öneriler

Doğum Sonrası İçin Annelere Öneriler