in

Daha Fazla Anne Sütü için Öneriler

Anneler için sütünün az olması her zaman büyük bir derttir. Öyle ki bazı anne adayları bunun yüzünden psikolojik bunalıma bile girebilir. Çocuklarına gereken besini veremediklerini onu doyuramadıklarını düşünürler. Fakat onların böyle stres altında olması sütlerinin daha da azalmasına sebep olacaktır. Bu gibi durumlar her annenin az çok yaşadığı durumlardır ve bu durumlarda sütü artırmak için yöntemler mevcuttur. Bu yüzden annenin stres seviyesini en alta düşürmesi ve gerekenleri hem doktorunu dinleyerek hem de beslenmesine dikkat ederek yapmalıdır.
Böylelikle bebek de daha rahatlayacaktır. Bebekler sandığımızın aksine her şeyi hissederler. Annenin huzursuz olması bebeği de huzursuzlaştıracaktır. Sütün artmasında en etkili yöntemlerden bir tanesi de doğru şekilde emzirmektir. Bebeğiniz doğru şekilde emdiği zaman sizin süt artımınızı da sağlayacaktır. Sıvı tüketimi emzirme döneminde oldukça önemli bir yere sahip. Anne bebeğine verdiği süt ile birlikte vücudundan sıvı kaybetmiş olur. Bu sıvıyı geri kazanabilmesi içinse sıvı tüketimini normalde ihtiyacı olanın üstüne çıkarmalıdır.
Emzirme döneminde kilo vermek için yapılan diyetler oldukça yanlıştır. Bebek için oldukça önemli olan bu dönemin en verimli şekilde geçmesi istenmektedir. Çünkü anne sütü bebeğin gelişimine oldukça faydalıdır. Bebeğin ihtiyacı olan bütün besinleri barındırır. Bu dönemde yediklerimiz normalde yediğimizden biraz daha fazla olmalıdır. Fakat elbette yediklerimiz sağlıklı besinler olmalıdır. Unutmayalım ki bebeğimizle olan bağımız hala kopmuş değildir. Örneğin yediğimiz gaz yapabilecek yiyecekler bebeğimizde de gaz sorunun ortaya çıkmasına neden olabilir ve bebeğe rahatsızlık verebilir. Stresin anne sütü üzerindeki etkisini söylemiştim. Bu stresten uzaklaşmak için kendinize zaman ayırın. Uzun süreli dinlenmeler olamasa da kendinize kısa süreli vakitler ayırabilirsiniz.


Ayaklarınızı uzatın ve rahatlamanızı sağlayacak bir müzik açarak mola verin. Böylece stresinizi azaltarak sütünüzün artmasını sağlayacaksınız. Uzmanlar emzirme sıklığının da anne sütünü etkilediğini söylüyor. Çocuğunu doğru pozisyonda sıklıkla emzirirseniz yine sütünüzün arttığını göreceksiniz. Kafein tüketimine dikkat etmelisiniz. Biraz öncede belirttiğim gibi sizin hala bebeğinizle olan bağınız sürüyor. Bu nedenle sizin almış olduğunuz kafein anne sütü yoluyla bebeğe geçecek ve bebeğe zarar verecek. Az miktarda kafein tüketiminin zararsız olabileceği yönünde düşünceler var fakat ben bebeğinizi de düşünerek kafein tüketimini emzirme döneminde bırakmanızı öneririm. Aslında bütün uygulamaları, bütün dikkat edilmesi gerekenler tıpkı bebek anne karnındaymış gibi. Bebeğinizin yanınızda olması dikkat edilmesi gerekenlerin azalacağı anlamına gelmiyor aksine daha da fazla bir hale gelebiliyor.
Bir anne bu süreçte bebeğine dikkat ettiği kadar kendine dikkat ederse dinlenir, özenli bir şekilde beslenmesini yapar, bol bol sıvı tüketir, emzirme sıklığını artırır ve gereken kalorileri alırsa anne sütü de artacaktır. Unutulmamalıdır ki; bir bebeğin ilk anlarda hayatla olan tek bağı annesidir bu yüzden annesi nasıl hissederse oda öyle hissedecektir.

İçerik Yükselt / Düşür

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yorumlar

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir

Loading…

0

Comments

comments

Bebekte Gaz Sancısına Ne İyi Gelir

Doğum Yapacak Anne Adayları İçin İlk Hazırlıklar