in

Bebekte Gaz Sancısına Ne İyi Gelir

Bebeklerin mide ve bağırsak sistemleri tam olarak gelişemediğinden dolayı ve sindirimi sağlayan enzimler de  daha tam olarak üretilemediğinden dolayı sindirim sorunları ve buna bağlı olarak da gaz oluşur. Bebek büyüdükçe sindirim sistemi de olması gereken haline gelecek, olgunlaşacak ve bebekte gaz problemi kalmayacaktır. Normalde  dördüncü ayın sonunda bebeğin sıkıntısı kalmayacaktır.  Fakat bazı bebeklerde bu sıkıntılar daha çabuk bitmesine rağmen bazıları  altıncı aylarına kadar çeker. Her  on bebekten üçünde gaz sancısı görülmektedir. Haftada üç günden  fazla ve üç saat kadar süren ağlama nöbetleri şeklinde kendini gösterir. Sinirli, stresli sabırsız annelerin bebeklerinde bu problemin daha fazla olduğu görülmüştür. Anne bu süreçte bebeğine yumuşak davranmalı ve onu rahatlatmalıdır.

Peki gaz sancısı olan bebeğimiz varsa bu durumda ona nasıl yardımcı olabiliriz? Bebek eğer sadece anne sütü ile besleniyorsa, iki saatten daha kısa sürede doyurulmamalıdır ki bebek önceki öğünde  yediklerini sindirebilsin. Yoksa önce içilen süt ile sonra içilen süt birbirine karışacak ve bebekte gaz yapacaktır. Yine bebekte gaz problemlerinin olmaması için anne bebeği emzirirken dik pozisyonda emzirmelidir. Ne kadar emmesi gerekiyorsa bebeği o kadar emdirmeli, ne az ne de çok emdirmemelidir. Annenin sabırsızlığı, sinirli ve stresli durumu bebeğe yansıyacaktır. Annenin soğuk alması, üşütmesi süt yoluyla bebeğe geçecek ve bebekte gaz yapacaktır. Ayrıca annenin kendi beslenmesine  daha fazla dikkat etmesi gerekecektir. Ayrıca anne çiğ soğan sarımsak, lahana, brokoli  gibi gaz yapan yiyecekleri tüketmemeli, çikolata, süt, kahve  ve portakal gibi asitli yiyeceklerin tüketiminden uzak durmalıdır. Kuru baklagiller  ve kabuklu deniz ürünlerinin tüketiminden de kaçınmalıdır.

Bebeğin üzerine rahat kıyafetler giydirmek, bağırsak hareketlerini kolaylaştıracaktır.

Bebek her doyurulduğunda dik pozisyona getirilerek sırtı sıvazlanmalı ve gazı çıkartılmaya çalışılmalıdır. Bebek beslenirken hava yutmamasına özen göstermeli. Biberonla beslenen bebeklerin biberon deliğinin çok büyük olmamasına özen göstermelidir. Seçilen mama da gaz yapabilir. Bu gibi durumda başka bir mama da denenebilir. Anne bebeğin yanındayken bebeği karnı üzerine yatırabilir bu da gaz çıkarma konusunda bebeğe yardımcı olacaktır. Bebeğin karnına, ayaklarının altına ılık havlular koymak, kasıklarına  hafif masaj yapmak, sırt üstü yatarken ayaklarına bisiklet hareketler  yaptırmak bebeğimizi rahatlatacaktır.

Bebekleri çok sıcak ve soğuk ortamlardan uzak tutmaya  çalışmak gerekir. Bu rahatsızlıkla mücadele ederken dikkat etmemiz gereken en önemli noktalardan biri de

Gaz sancısı çeken bebeği rahatlatmaya  çalışmak, kucağımıza alıp sırtını okşamaktır. Bebeği kendi haline ağlamaya bırakmamak gerekir.

İçerik Yükselt / Düşür

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yorumlar

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir

Loading…

0

Comments

comments

Bebeklerde Ve Çocuklarda Rota Virüs Enfeksiyonu Nedir

Daha Fazla Anne Sütü için Öneriler