in

Bebeklerin kabızlık sorunu nasıl çözülür

Çocuklarda daha çok bir ile beş yaşları arasında görülen, dışkılama sayısındaki azalma ve aynı zamanda dışkının sert ve kuru olması durumudur. Kabızlık  çocukta ateş kusma ve   kilo vermeye yol açabilir. Eğer çocuk kabız olmanın yanında dışkısını kanlı yapmaya başlamışsa, kilo vermeye başlamışsa  bir doktora gitmekte fayda vardır. Çocuğunuzda gördüğünüz dışkılama güçlüğü  başka bir rahatsızlığın işareti de olabilir.

Bağırsak ve sindirim sistemindeki rahatsızlıklar hariç geçici bir durumdur kabızlık. Alacağınız bazı tedbirlerle kısa sürede geçer. Mekân değişiklikleri, beslenme değişiklikleri, yanlış tuvalet eğitimi, ya da tuvalet eğitimine erken başlamak kabızlığa sebep olabilir. Kronik bağırsak rahatsızlıkları olan çocuklar dışkılarını yaparken çok acı çektiklerinden dolayı yapmak istemez ve dışkılarını tutarlar, bu da çocukta kabızlığa yol açar. Bu durumda çocuk her defasında  dışkısını tutacak ve sorun gittikçe büyüyecektir. Lif oranı az, posasız yiyeceklerle beslenmek, gerektiği kadar su tüketmemek  ya da çocuğun sindirim sisteminin gelişimine uygun beslenme düzenini sağlayamamak, sıvı gıdalardan sonra birden katı gıdaların tüketimine geçmek de çocukta kabızlığa sebep olabilir. Çocuk dışkısını yapmakta zorluk çekiyor ve saydığımız diğer durumlarda buna eşlik ediyorsa muhakkak doktora götürülmelidir.

Kullandığı bazı ilaçlar kabızlığa sebep olabilir doktor bu ilaçları ya keser ya da değiştirir. Radyolojik görüntüleme ile makatın durumu, bağırsakların durumu, makatta çatlak olup olmadığına bakılır. Ağızdan alınan ilaçlarla da dışkı yumuşatılmaya çalışılır. Çocuk uzun süreden beri dışkısını yapamamışsa makattan verilecek bir ilaç yardımıyla da dışkısını yapması sağlanabilir. Peki bu durumda siz neler yapabilirsiniz. Meyve, sebze, buğday, mısır ve arpa lif bakımından zengin besin maddeleridir. Bu gıdaları tüketmenin yanında su tüketimini de arttırmak kabızlığı engelleyecektir. Sizin ve çocuğunuzun tercihine göre meyvelerden özellikle kayısı, karpuz , üzüm ve eriği meyve olarak tüketebileceğiniz gibi meyve suyu yada komposto şeklinde de tüketebilirsiniz. Sebze olarak da en çok karnabaharı brokoliyi önerebilirim.

İçerik Yükselt / Düşür

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yorumlar

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir

Loading…

0

Comments

comments

Bebeği Sütten Nasıl Kesebiliriz?

Bebek Mamasına Ne Zaman Başlatılır?