in ,

Bebeklere Ne Durumda Ek Gıda Verilir?

Anne ve bebek tarafında herhangi bir sağlık sorunu yoksa doktor tarafından belirtilen bir öneri ya da yönlendirme durumları yoksa ek gıda ancak 6 aylık sürecin sonunda bebeklere verilmeye başlanabilir. Nitekim ilk 6 aylık süreçte, mutlaka sadece anne sütü ile bebeğin beslenmesi gerekmektedir…

bebek ek gıda

Bebeklerde Ek Gıdaya Başlanılan Durumlar

– Sağlıklı bir bebek için 4-6 aylık sürecin içerisine girildiğinde ek gıdaya başlanılması önerilir. Bu, en temel ve olağan ek gıdaya geçiş dönemi olarak adlandırılır.

– Bazı durumlarda anne sütünün yetersiz olması sebebiyle bebeklerde yetersiz beslenme gibi durumlar gözlemlenebilir. Bu tür durumlarda da gene ek gıda verilerek, bebeğin ihtiyacı olan besin oranları karşılanabilir.

– Bebek sağlıklı olsa dahi sadece bazı vitaminler noktasında eksiklik duyabilir. Bu tür dönemlerde, doktor kontrolü dahilinde sadece o eksik olan vitamini karşılamak adına ek gıda verilmeye başlanabilir.

Ek Gıdaya Geçişte Önemli Noktalar

Bebeklere ne durumda ek gıda verilir? sorusunun yanı sıra, geçiş esnasında dikkat edilecek noktalarda bir hayli mühimdir. Bebeğin tüketimine uygun olan ek gıdalar, anca profesyonel bir yapı dahilinde hazırlanabilir. Haliyle sizlerin gündelik yaşamda tükettiği ek gıdaları bebeğinize “ufak parça” mantığı ile vermeniz doğru olmayacaktır. Ancak bebekler için özel olarak formüle edilmiş ek gıdaları tercih etmeniz gerekir.

Ek gıdaya geçişte, mutlaka doğallıktan yana olmalısınız. Özellikle tahıl ile başlayacak anne ve babalar mutlaka doğal üretim yapan markaları tercih etmelidirler. Ayrıca gene püre vermeye başlandığında da 0 doğal olan ürünlere yönelmek gerekir.

Son olarak, herhangi bir durumdan dolayı ya da standart 4-6 aylık süreç dahilinde ek gıdaya geçecek olan anne ve babalar, direkt olarak bebeğe ek gıda yüklemesi yapmamalıdırlar. 3-4 günlük aralar ile bebeğinizi hafif bir düzende ek gıdaya alıştırmalı ve bu noktada mümkünse doktor desteği, tavsiyesi ile hareket edilmelidir.

İçerik Yükselt / Düşür

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir

Bebeğin Emzirilmesi Neden Önemlidir?

Çocuklar da ‘slime’ ile tehdit altında