in

Bebeklerde Ve Çocuklarda Öksürüğe Ne İyi Gelir

Bu Yazımızda sizlere bebeklerde ve çocuklarda öksürüğe nelerin iyi geldiğinden bahsedeceğiz.

Öksürük çocuklarda ve bebeklerde çok sık ve yaygın görülen bir hastalıktır. Çocukların ve bebeklerin bağışıklık sistemi tam olarak gelişmediği için öksürük ve benzer rahatsızlıkların görülme olasılığı yüksektir. Bebeklerde ve çocuklarda öksürük boğazda veya solunum yolundaki bir enfeksiyondan kaynaklanabilir. Anne babalar genelde bebekleri öksürünce çok kaygı ve endişe duyarlar. Aslında bebeklerde öksürük çok da fazla önemli ve ciddi bir sorun değildir. Öksürük balgamın sökülmesini sağlar. Balgam solunum yolundaki tahriş yoluyla meydana gelen öksürükle vücuttan dışarı atılan salgıdır.

Sonbahar ve kişin soğuk algınlıklarında balgam ve öksürük mevcuttur. Kuru öksürük nedeni genelde bilinmeyen ciddi olmayan bir sorundur. Soğuk algınlığı sırasında, kulak enfeksiyonlarında kuru öksürük oluşabilir. Çocuğun yanında sigara içiliyorsa kuru öksürük oluşabilir. İster kuru ister balgamlı öksürük olsun çocukların ve bebeklerin bol sıvı alması sağlanmalıdır. Çocuklar sulu gıdalar ile beslenirken meyve suyu, çorba, ballı limonlu içecekleri bolca tüketmelidir. Emen bebekler bol bol annelerini emmelidirler. Çocukların bulunduğu oda sık sık havalandırılmalıdır. Çocuklar hasta diye banyo yapılmamazlık edilmemeli sürekli ılık duş aldırılmalıdır.

Bebeğin veya çocuğun yattığı odada toz olmamalıdır. Bebekler uyurken yüksek yastık kullanılmalıdır. Bebek ve çocuklarda geçmeyen öksürük oluşturulmalıdır. Doktor tarafından öksürüğün nedeni araştırılmalı, soğuk algınlığı, bahar nezlesi, bronşit, zatürree, alerji, astım gibi nedenlere bağlı ise ilaçla tedavi edilmelidir. Hele ki bebek 3 aydan küçük ise ve geçmeyen yüksek ateşle birlikte öksürük geliyorsa ve bebeğin soluk alıp vermesi normalden hızlı ise hiç vakit kaybedilmemelidir. Verilen ilaçlar bazen öksürüğe hiç fayda etmezler. Bu ilaçlar genellikle antibiyotiklerdir. Genelde öksürük tedavisinde antibiyotikler tavsiye edilemez. Virüs olan sebeplerde öksürük kendi kendine geçer. Boğaz kültürünün sonuçlarına göre doktor antibiyotikli tedavi önerebilir.

 

 

Bunun yanında aileler ilaçların yan etkileri olabileceğinden dolayı bazı doğal çözümler aileler tarafından uygulanmaktadır. Bunların başında buhar yöntemi gelir. Buhar sıcak havayla nefes yolunu rahatlatır ve kuru öksürüğün kesilmesinde fayda salar. Bu tür uygulamalar için buhar makineleri satılmaktadır. Sıcak hava ve odadaki nem bebeğin veya çocuğun rahat nefes almasını sağlayabilmektedir. Çoğu aileler buhar makinesi yerine ocakta su kaynatarak da bu uygulamayı sağlayabilmektedir.

Her anne bebekleri için bitkisel çözümleri de değerlendirmektedir.. Bal ve limonu karıştırarak çocukların boğazlarının rahatlaması sağlanır. Bal ve limon karışımı enfeksiyonlara da iyi gelmekte, ayrıca çocukların ve bebeklerin gelişimine de katkı sağlamaktadır. Yalnız dikkat edilmelidir ki 1 yaşın altında veya yeme alışkanlığı henüz gelişmemiş çocuk ve bebeklerde bal limon karışımı vermek uygun olmayabilir. Zerdeçal da çocuk ve bebek öksürüklerine iyi gelen bir bitkidir.

Bunların yanında uçucu özelliği olan yağlar da bebeğinizin öksürüğüne iyi gelecektir. Adaçayı, nane yağı, biberiye gibi bitkilerin yağlarını zeytinyağı ile karıştırarak çocuğunuzun sırtına ve göğsüne sürerek masaj yapılabilir. Bu işlem de çocuğunuzun nefesini rahatlatacaktır.

Bu makalede ele aldığımız öksürük konusu ve tedavi yöntemleri aileler tarafından önemsenmeli, ancak yine de en son tedavi yöntemini ve ilacını bir hekim reçetesiyle almaları gerekmektedir.

İçerik Yükselt / Düşür

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yorumlar

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir

Loading…

0

Comments

comments

Çocuklarda Dudak Morarması Neden Olur?

Çocuklarınızı Kendinize Bağımlı Yetiştirmeyin