in

Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir?

BEBEKLERDE GAZ NASIL OLUŞUR?

Bebeklerde gaz sancısına nelerin iyi geleceğinden önce bebeklerde gaz sancısını en aza indirmek için neler yapılmasını gerektiğini bilmemiz gerekmektedir. Bebeklerde gaz oluşmasının birinci nedeni annenin yediği yemeklerdir. Annenin yediği meyvelerde dahil olmak üzere yediği maddelerde sorbitol adında bebeğin eritemediği gazlar vardır. Bu gazlar bebeklerde hem huzursuzluk yaratır hemde devam ettiği sürece ciddi sağlık problemlerini neden olacaktır. Bebeklerde gaz oluşmasının ikinci bir nedeni de doğru emzirme yönteminin kullanılmamasıdır. Hem anne bebek ilişkisinin daha kuvvetli olması için hem de bebeğin gazının olmaması için C sistemi denilen bir yöntem ile bebeğin ağzı göğsün kahverengi kısmını tam ağzına alacak biçimde ve orta parmak bebeğin çenesinde olacak şekilde emzirilmelidir. Bu emzirme yöntemi ile hem bebeğin gaz problemi azaltılacak hemde bebeğin sağlıklı ve düzenli olarak kilo almasını sağlayacaktır.

BEBEKLERDE GAZ SANCISINA NELER İYİ GELİR?

OMZUNUZA DİK BİR ŞEKİLDE YATIRIP SIRTINI SIVAZLAMA YÖNTEMİ:

Omzunuza dik bir şekilde yatırıp sert olmamakla beraber dairesel şekilde sırtını sıvazlayarak kolay bir şekilde gaz çıkartmasını sağlar. Anneler arasında da en sık kullanılan ve ilk akla gelen yöntemdir.

 BEBEĞİ SIRT ÜSTÜ YATIRIP KARNINA MASAJ UYGULAMA YÖNTEMİ:

Bebeğinizi koltuğa sırt üstü yatırıp karnına yavaşça dairesel hareketler yaparak masaj uygularsanız bu bebeğin hem karın ağrılarını önlem olacak hemde gaz çıkartasını kolaylaştıracaktır. Bu yöntem uygulandığında bebeğin rahatladığı gözle görülebilir derecede fark edilecektir. Hareketi yaparken dikkatimizin dağılmasını önleyelim ki bebeğimize masaj yapmak isterken canın yakmayalım.

BİSİKLET YÖNTEMİ:

Bebeğinizi bir yere yatırarak veya kucağınız alarak pedal çevirir gibi bacaklarını hareket ettirelim bu bebeğinizin kolay gaz çıkarmasına yardımcı olacaktır. Hareketleri hızlı yapmaya çalışmayalım hızlı yaptığımız hareket çocuğumuza zarar vermekten başka bir işe yaramayacaktır. Ve bu hareketi gaz çıkartana kadar devam etmeyelim her zaman bu yöntem ile gaz çıkartamayabilir.

EMZİRİRKEN GAZ ÇIKARTMA YÖNTEMİ:

Bu yöntem her bebekten olumlu sonuç veremeyebilir. Bazı çocuklar anne emzirmeye başladıktan sonra gaz çıkartmaya başlayabilir. Bu her çocuk da kesin sonuç vermediği için anneler bunu son yöntem olarak kullanabilir.

BEBEĞİNİZİ KOLUNUZA YÜZ ÜSTÜ YATIRARAK SIRTINI SIVAZLAMA YÖNTEMİ:

Bu yöntem de bebeğinize zarar vermeyecek şekilde kolunuza sırtı size bakacak şekilde yüz üstü yatırarak bebeğiniz sırtına hafif şekilde vurarak gaz çıkartmasına yardımcı olabilirsiniz.

Bu yöntemleri kullanırken sadece bir yöntemi yapmaya çalışarak hem bebeği zorlamayalım hem de olmuyor düşüncesi ile pes etmeyelim. Anne bebek arasında kurulan bağ ile ve anne çocuğunu yavaş yavaş tanımaya başlaması ile bir anne bu yöntemlerden hangilerini çocuğuna uygulayacağını bilir. Bu nedenle sadece bir pozisyonda gaz çıkartma yöntemi uygulayarak bu yöntemlerin işe yaramadığını düşüncesine kapılmayalım. Hem gaz oluşmasını engellemek için gerekli önlemleri alarak hem de bu yöntemleri uygulayarak çocuklarımızın gaz sıkıntısını giderecek daha mutlu günler geçirebiliriz.

İçerik Yükselt / Düşür

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yorumlar

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir

Loading…

0

Comments

comments

Bebeklerde Diş Çürümesi

Bebeklerde İsim Seçiminin Önemi