Bebek Mamasına Ne Zaman Başlatılır?

Yeni doğmuş bir bebeğin hem zihinsel hem de bedensel yönden desteklenebilmesi için ihtiyaç hissettiği tüm besin ihtiyaçları anne sütü ile giderilir. Özellikle bebek doğduktan sonraki ilk altı ay bebeğin sadece anne sütü ile beslenmesi gerektiğini neredeyse artık herkes biliyor diyebiliriz. Fakat bazen bebekler anneden ya da bebekten kaynaklanabilen bazı nedenlerden dolayı anne sütünü yeterinde alamayabilir. Hatta bazen hiç alamayabilir. Böyle hallerde bebeğin beslenebilmesi için alternatif bir seçenek olan bebek mamasına başlanabilir. Bu şekilde başlanacak mama ile beslenmenin mutlaka doktor tavsiyesi ile gerçekleştirilmesi gerekir. Çünkü bebekler bebek mamaları ilk 6 ay için farklı, 6 ile 12 aylar arasında ise farklı içeriklere sahiptir. Bebek 6 ayını doldurduktan sonra zaten ek gıdalara da başlayacağı için beslenme ihtiyaçları ve oranı farklılık gösterecektir. Bebek mamasına ne zaman başlanmalı konusunda bir genelleme yapılacak olursa bu tamamen anne sütünün bebeğin beslenme ihtiyacını ne ölçüde karşıladığı ile alakalıdır. Anne sütünün yeterli geldiği durumlarda bebek mamasına hiçbir zaman başlanmamalıdır. Fakat yetersiz ise bebek doğduğu andan itibaren mamaya başlanabilir.

Bebeklere Mama Nasıl Verilmelidir?

Önemle üzerinde durulması gereken bir husus var ki anne bebek beslenmesi konusunda öncelik olarak anne sütünü tercih etmelidir. Ancak anne sütünün bebekte yeterince kilo alması yönünde yetersiz kaldığı düşünülüyor ise mama ile beslemek iyi bir alternatiftir. Bebek doğar doğmaz mama ile beslemek gerekiyor ise bir biberon kullanmak yerinde olacaktır. Kullanılan biberonun emzik deliğinin çok geniş olmaması gerekir. Biberon delik genişliğinin uygun olup olmadığını anlayabilmek için biberon ters çevrilmeli ve akan süt başta ip gibi ardında da damla şeklinde olmalıdır. Mamayı hazırlarken mama kutusunda tavsiye edilen su ve mama karışım oranına uyulmalıdır. Mama suyunun olması gerekenden daha az miktarda olması sıvı kaybına ve kabızlığa sebep olur iken mama suyunun fazla olması ise beslenme yetersizliğine ve fazla kiloya sebebiyet verebilir. Bebeğin ilk altı ayında hazırlanacak mamada kullanılacak suyun önce kaynatılıp sonra soğutulan ılık bir içme suyu olmasına dikkat edilmelidir. Daha pratik olması açısından küçük şişe su tercih edilebilir.

Biberonla Besleme Şekli Nasıl Olmalıdır?

Bebek beslenmesi biberon ile yapıldığında mamanın olası bir akciğere kaçmasına neden olmaması için alacağı pozisyonun doğru olması gerekir. Bebek anne kucağında baş anne koluna desteklenecek şekilde yan ve dik bir pozisyonda tutulmalıdır. Bebek kıyafetinin rahat olması da önem arz eder. Ayrıca biberonun da dik tutulması ve emzik kısmının mama ile dolu olması sağlanmalıdır. Hazırlanan mamanın vücut ısısına göre ayarlanması gerekir. Bunu için anne el bileğine birkaç damla süt damlatarak kontrolünü sağlamalıdır. Bebeğin beslenme öğünleri arasında olması gereken süre bebekten bebeğe 5 ile 30 dakika arasında farklılık gösterebilir. Tıpkı anne sütü emen bebekler gibi mamayla beslenen bebekler de yorulacağı için öğün süresinin 30 dakikayı geçirmemek gerekir.

 

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir