Bebeğinizin Sesi Olun, Hastalıkları Gözden Kaçırmayın

Bir hastalığın teşhisinde doktor müdahalesi kadar hastanın şikayetleri de son derece önemlidir. Söz konusu bebek sağlığı olduğunda hastalıkların tespit edilebilmesi için anne ve babalar onların gözü, kulağı ve sesi olmalıdır.

Her durum hastalık habercisi değildir. Onlar bebek; bizim sevgimize, ilgimize ve desteğimize muhtaçlar. Bebeklerde ki her ağlama her huysuzluk hastalık habercisi değildir ancak yine de dikkat etmek gerekir.

HANGİ DURUMLAR, HANGİ HASTALIKLARIN HABERCİSİ

Bebeklerde ağlama ve huzursuzluk; açlık ve uykusuzluk belirtisi olabileceği gibi hastalık habercisi de olabilir. Aileler bebek sağlığı noktasında oldukça hassas davranmalı, gerektiğinde evde yanlış bir müdahale yapmadan doktorlarına başvurmalıdırlar.
Bebeklerde hangi durumlar, hangi hastalıkların habercisi:

1)Ateş: Ateş çoğu zaman hastalıklarda en önemli habercidir. Bebeklerde doğru ateş ölçümü; koltuk altı, kulak, dilaltı ve makat yoluyla yapılır. Makattan ölçüm, iç vücut ısısına en yakın ve en güvenilir ölçümdür. Makatta ölçümde ateş 38 derecenin üzerindeyse çocuk ateşli sayılır. Bu tip durumlarda üstündeki fazla kıyafetler çıkarılmalı, ateş düşürücü kullanılmalıdır.

1-2 saat içinde düşmeyen ateşlerde mutlaka doktora gitmek gerekir. Ateş sıklıkla bir enfeksiyonun habercisidir. Enfeksiyon çoğu zaman bebeklerde ateş ile birlikte huzursuzluk, az kilo alma ve ağlama şeklinde kendini gösterir. Yeni doğan bebeklerde anne sütünün azlığında ateş görülebilir.

2)Öksürük: Bebeklerde öksürük olduğunda ebeveynler en çok bu durumun bir zatürre habercisi olabileceğinden dolayı endişeye kapılırlar. Kuru öksürük genellikle boğazdaki tahriş ya da enfeksiyon oluşumuna bağlı iken hırıltılı ve balgamlı öksürük ise üst solunum yolu enfeksiyonlarından alerjiye kadar giden geniş bir tablonun habercisi olabilir.

Ani başlayan öksürüklerde bebeğin geniz bölgesine yabancı bir cisim kaçmış olabilir. Bu tip durumlarda bekleme yapmadan doktora başvurulmalıdır. Öksürük başladığında bebeğe bolca ılık su verilmeli, kuru öksürükte ise su kaynatılarak buharını soluması sağlanmalıdır. Rezene ya da papatya çayı gibi bitkisel çaylar kaynatılmalı biraz soğuduktan sonra bebeğe çay kaşığı ile verilmelidir, bu boğazdaki tahrişi ve kuru öksürüğü azaltır.

Ateşin öksürüğe eşlik etmesi, hırıltının arttığının görülmesi, solunum kaslarında içe doğru çekilmeler olması durumunda en kısa sürede çocuk doktoruna başvurulmalıdır.

BEBEKLERDE KAŞINTI-ALERJİ-BÖCEK SOKMALARI

Ateş, kusma, ishal, kabızlık, öksürük tüm bunların yanında söz konusu bebekler ise kaşıntı, alerji ve böcek sokması gibi durumlara ayrı bir parantez açmak gerekir.

3)Böcek Sokmaları: Böcek sokması durumlarında kızarıklık, kaşıntı 24 saat içinde geçiyorsa genellikle bir sorun yok demektir. Sokulan yerdeki şişliğin geçmesi adına buz konulabilir. Ancak alerjik bir durum varsa, çocuğun yüzünde gözünde şişmeler oluşmuşsa hiç vakit geçirmeden doktora gidilmelidir.

4)Kaşıntı ve Alerji: Bebeklerin ciltleri biz yetişkinlere göre çok daha hassastır. Bebeklerde kullanılan şampuan, sabun gibi ürünler onların hassas ciltlerine uygun olmalıdır. Çoğu bebekte egzama nedeni rastgele kullanılan sabun, yumuşatıcı, şampuan benzeri ürünlerdir.

Ek gıda kullanımına başlanılan 6. aydan itibaren görülen kaşıntı ve alerjilerin altında verilen ek gıdalar yatabilir. Ek besinler az miktarda ve mutlaka ebeveyn kontrolünde bebeğe verilmelidir. İnek sütü alerjisi ihtimali nedeniyle inek sütü bir yaşından önce bebeğe verilmez. Anne sütü alan bebeklerde astımın ve alerjinin daha az görüldüğü uzmanlarca saptanmıştır.

Bir bebeğe verilecek en değerli hediye anne sütüdür. Bunun yanında bir hastalık atlatmış bebeğimize onu mutlu görmek adına minik oyuncaklar, yumuşacık saç fırçaları, müzik kutuları, renkli legolar ya da organik boya setleri hediye edebiliriz.

Anne sütü bebek sağlığı açısından her şeydir. Bebeğinizden bu mucizevi gıdayı esirgemeyin; sağlıkla, güvenle ve huzurla büyümesini izleyin.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir