Bebeğinizin Sağlığı Açısından Bunları Biliyor Musunuz?

Bebeğimiz, hayatın bize getirdiği en güzel armağan onlar. Peki, onların sağlığı açısından her şeyi doğru yapıyor muyuz? Doğru diye bildiğimiz yanlışlar neler?

Bebeğinizin doğumundan sonra mutlaka düzenli olarak gittiğiniz bir doktorunuz olmalıdır. Doktorunuz, bebeğinizin bakımı ve beslenmesi ile ilgili olarak size en doğru bilgileri verecek kişidir. Minik bir bebeğin dilini anlamak, o ilk anlamsız kelimelerinde yatan anlamları aramak, anlatmak istediklerine cevap vererek ihtiyaçlarını karşılamak son derece önemlidir ve aslında pek de kolay değildir. Okumak, araştırmak ve doktorun sesine kulak vermek bebek sağlığı açısından oldukça kıymetlidir.

BEBEĞİMİZ İÇİN NEYİ, NASIL YAPMALIYIZ

Bebeğimizin ihtiyaç duyduğu en büyük şey anne sütünün yanında ebeveynlerin ilgisi, şefkati ve sevgisidir. Bebeğimizin gelecek günlere daha mutlu, daha sağlıklı ve daha huzurlu uyanması adına neler yapmalıyız:

-Bebeğinize gece mama vermeniz doğru bir yöntemdir. Bebeği gece ve karanlıkta beslemek annede süt yapımını sağlayan hormonun daha fazla salgılanmasını sağlar, bu nedenle özellikle ilk günlerde bebeğin gece sık aralıklarla ve karanlıkta beslenmesi hem anne sütünün artmasına hem de bebekte gece gündüz algısının oluşmasına yardımcı olur.

-Hıçkırık sizi korkutmasın. Mide dolduğunda, karın ve göğüs boşluğunu birbirinden ayıran diyafram kası üzerindeki sinir uyarılır ve hıçkırık olur, bazı bebekler anne karnında bile hıçkırabilir. Hıçkırık aslında bebek sağlığı açısından tehlikeli bir durum değildir. Yine de bebeğiniz çok rahatsız oluyor, keyfi bozuluyor ve hıçkırık uzun sürüyorsa limonlu su vermek yerine onu biraz emzirmeniz daha doğru olacaktır.

-Bebek kırk günlük olana kadar tırnaklarını kesmeyi beklemek doğru değildir. Özellikle geç doğan bebeklerde tırnaklar uzamış olabilir. Bebeğin yüzünü çizmesi, özellikle de gözüne zarar vermemesi için tırnaklar bebek uykudayken kol ve el sabitlenerek fazla derin olmamak bebeğin etine dokunmamak şartıyla uzadıkça kesilebilir.

-Erken çıkan dişler de geç çıkan dişler de sağlıklı olabilir. Normalde dişler 6-15 aylarda çıkmaya başlar, bazı bebeklerde daha erken de çıkabilir. 15 ayı geçtiği halde hiç dişi olmayan bebeğin bir hekim tarafından muayene edilmesi en doğru olandır.

BEBEĞİMİZİN SAĞLIĞI HER ŞEYİN ÜSTÜNDEDİR

Hayatımızdaki en değerli varlık o ve biz onun sağlığı, mutluluğu için elimizden ne gelirse hatta belki daha da fazlasını korkmadan yaparız.

Uzman yorumlarıyla birlikte bebek sağlığı açısından yapılması gerekenler:

-Bebeği çok sıkı giydirmek hareketlerini kısıtlar, bu durum bebeğe sıkıntı verebilir, bebek gün içerisinde huysuzlaşır. Derdini anlatamadığından da bunu huzursuzluk, ağlama, uyumama şeklinde dışa vurabilir. Oda sıcaklığı gündüz 23-25 derece, gece ise 20-22 derecelerde olmalı, nem dengesi çok iyi ayarlanmalıdır. Kalın tek kat giydirmek yerine bebeği gözlemleyerek gerektiğinde terlediğinde çıkarmak üzere birkaç kat giydirmek daha doğrudur. Bebeğin ayak, el, ense kısmı soğuk ise mutlaka önlem alınmalıdır.

-Bebeğimiz banyo yaparken kulağına su kaçmamasına dikkat edilmelidir. Eğer ki su kaçtıysa, banyo sonrası dış kulak kepçesi kuru bir mendil ile silinmeli ama kulak içine kulak çöpü sokmaktan şiddetle kaçınılmalıdır. Çok miktarda su varsa dış kulak kepçesi içinde enfeksiyon gelişebilir. Bu tip bir durumda hemen doktora başvurulmalıdır. Bebeğin kulağını emmek ya da kulaktaki suyu çıkarmak için bebeği bir tarafa yatırmak doğru değildir.

Bebeğiniz her hastalığında doktora giderseniz, eskiler sizi ”işiniz,iş; bu kadar panik yapma” diye nitelendirir. Doğru bildiğiniz yanlışları unutun. Okuyun, araştırın, doğru beslenme, anne sütü, ek gıdalar ve bolca sevgi ile bebeğinizin sağlığını koruyun. En çok da doktorları dinleyerek doktora ne zaman gidip gitmeyeceğinize siz karar verin.

Sağlıklı bebekler, mutlu anneler, mutlu yuvalar. Onların en değerli koruyucuları sizsiniz unutmayın!

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir