Bebeğin Sağlığı Anne Karnında Başlar

Hamilelik bir kadının hayatındaki en önemli dönem, annelik ise bu dönemin en özel hediyesidir. Annelik demek bir kadının artık iki kişilik yemesi, iki kişi olduğunu bilerek uyuması ve iki kişi olduğunu düşünerek hareket etmesidir.

Bir kadın, bebeğinin mutluluğu ve sağlığı açısından hamilelik döneminde yediğine, içtiğine, günlük egzersizlerine ekstra dikkat etmelidir. Sağlıklı bir yaşamın anahtarı olan dengeli ve düzenli beslenme gebelik boyunca hem anne hem de bebek sağlığı için önemle üzerinde durulması gereken iki koşuldur.

MUTLU BİR ANNE MUTLU BİR BEBEK DEMEKTİR

Anne adayı; dengeli beslenerek, fiziksel egzersizlerini uygun düzeyde yaparak ve günlük işlerinde planlı hareket ederek hem rahat bir gebelik geçirir hem de bebeğin gelişimine büyük oranda katkı sağlar.

Hamilelik döneminde anne adayı; demir alımına dikkat etmeli, kemik yapısını güçlendirmek adına kalsiyum içeren süt ve süt ürünleri tüketimini ihmal etmemelidir. Ayrıca bebeğin beyin gelişiminde oldukça etkili olan çinkoyu almayı unutmamalı, çinko içeren kırmızı et, deniz ürünleri, yumurta gibi besinleri mutfağından eksik bırakmamalıdır.

Sağlıklı bir hamilelik süreci geçirdiniz ve bebeğinizi sağlıklı bir şekilde kucağınıza aldınız. Onun mutluluğu ve sağlığı için hiçbir şeyi göz ardı etmiyor hatta fazlasıyla yapıyorsunuz. Tüm bunlara rağmen bebeğiniz zaman zaman hastalanacak ve sizin desteğinize her zamankinden çok ihtiyaç duyacaktır. Bazı durumlar bebek sağlığı söz konusu olduğunda ekstra dikkat gerektirir, bunların başında da ”ağrı” gelmektedir.

*Ağrı: Vücutta yolunda gitmeyen olayların oluştuğunu haber vermesi nedeniyle ağrı; bebeklerde son derece önemlidir. Bebekler genellikle bakışları ve tavırlarıyla ağrıyı belli eder. Her zamanki halinden daha huzursuz olması, muayene sırasında yüzünü buruşturması, ağrıyan bölgeyi çekme, o bölgeye dokunulduğunda daha fazla ağlama gibi davranışlarla ağrısını ifade eder, size ve doktoruna bir şekilde anlatmaya başlar.

Her ağrı, hastalığın habercisi olmayabilir. İlk 5 ay gaz sancıları bebeklerde sıkça görülür. Rezene, papatya çayı gibi bitkisel çaylar bir miktar faydalı ise de anne yediklerine dikkat etmediği takdirde bebeğin şikayetleri devam edecektir. Anne sütü, annenin yediği her şeyin doğrudan bebeğe geçmesidir. Bu sebeple anne yediklerine ve içtiklerine özen göstermelidir. Şiddetli ağlama, yani bir saatten fazla süren ağlama, ateş, kusma,ishalin eşlik ettiği ağlamalarda en kısa zamanda doktora başvurmak gerekmektedir.

*Uyumama-Sık Uyanma: Bebeğiniz geceleri uyumuyor bazen de sık uyanıyor olabilir. Ailelerin son dönemlerde en sık yaşadığı sorunlardan biri bebeğin gece yarılarına kadar uyanık kalmasıdır. Bebeğin güven içinde uykuya dalabilmesi için yapmanız gerekenlerin başında; bebeğin ortamını ses ve gürültü kirliliğinden temizlemek, huzur içinde uyuyabileceği bir ortam oluşturmaktır.

Sık uyanmanın diğer sebepleri, bebeklerde mide reflüsü olmasıdır. Bebeklerin gündüz çok sık kusmaları, gece ağlamaları, tıkanma tarzı sesler çıkarmaları bu hastalığın belirtileridir ve bu durumda hemen doktora başvurulmalıdır. Bebeğiniz sürekli burnu tıkalı uyuyorsa; yattığı odadaki toz alerjisi, nemli oda ve tüylü oyuncaklar buna sebep olabilir. Bu noktada gereken önlemleri almalı ve odasını alerji yapan durumlardan temizlemelisiniz.

BEBEĞİNİZİ KÜÇÜK DOKUNUŞLARLA MUTLU EDİN

Sevgi ve şefkatin yanı sıra bebek sağlığı açısından anne adayının bebeğine doğal yağlarla, ufak dokunuşlarla masajlar yapması, odasını her daim temiz tutması, havalandırması ve onu anne sütünün yanında ek organik gıdalarla beslemesi de son derece önemlidir.

Bebeğinize huzurlu bir yuva mı armağan etmek istiyorsunuz? Odasını canlılığın ve serüvenin hareketine ve renklerine boyayın; ipeksi perdeler, tarz yaratacak el aynaları ve balon detaylı resim çerçeveleri ile ona masalımsı bir dünya armağan edin.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir