in

Bebeğin Normal Emzirme Süresini Tamamlaması Şart Mıdır?

Yeni doğanın bakımında en mühim konulardan biri beslenmedir. Bebeklik döneminde doğru beslenme sağlanmadığı takdirde bebeğin bağışıklık sistemi gelişmez ve olası sağlık sorunlarının yaşanması kaçınılmazdır. Bebeklerde normal emzirme süresi ilk altı aydır. Bu sürenin tamamlanmasına özen gösterilmeli yeni doğan bebek ilk altı ay boyunca yalnızca anne sütüyle beslenmeli ve ek gıda alımından kaçınılmalıdır…

Bebeklikte Emzirme Sanıldığından Daha Mühim

Zira anne ile bebek arasında duygusal bir bağ vardır. Emzirme her ne kadar fiziksel bir aktivite gibi görünse de anne ile bebek arasındaki duygusal bağın önemli kısmı emzirme sayesinde oluşur.

Anne emzirirken bebek ile göz teması kurmalıdır. Emzirme esnasında bebekle göz teması kurmak bebekteki güven duygusunu geliştiriyor. Bebeklik döneminde bu çok mühim çünkü anne ile göz teması kurulmayan çocuklarda güven problemi oluşuyor. Ayrıca kesin bir veri olmamakla birlikte bazı uzmanlar çocuklarda görülen disleksi gibi bazı özel durumların bebeklikte anne ile göz teması kurulmamasından kaynaklanabileceğini söylüyor.

Anne Sütü Yeterli Gelir Mi?

Anne sütü içerdiği besin öğeleri dikkate alındığında bebek için bu dönemde gerekli besin öğelerinin tamamını içermektedir. Bebek ilk altı ay boyunca yalnızca anne sütü ile beslenmeli ve ek gıda (mama, çay, çorba, meyve suyu, me vs.) verilmemelidir. Ayrıca bu dönemde bebeğe inek sütü verilmesi kabızlık sorununa yol açmaktadır. Daha sonraki dönem de anne sütü ile birlikte ek gıdaya geçilebilir.

Bebeğin Normal Emzirme Süresini Tamamlaması Şart Mıdır?

Bebeğin normal emzirme süresi olan altı ayı tamamlaması oldukça mühimdir. Çünkü bebeğin bağışıklık sistemi bu dönemde gelişmeye başlar anne sütü ile beslenmeyen çocuklarda bağışıklık sistemi yeterince gelişmemiş olur. Bu sebeple bebeklik döneminde anne sütü ile beslenen bebeklerin bu dönemde anne sütü ile beslenmeyen bebeklere oranla daha az hasta oldukları bilinmektedir. Ebeveynler bebeğin beslenmesi konusunda bilinçsiz hareketlerden kaçınmalı ilk altı ay anne sütü ile beslenmesi konusunda istikrarlı olmalıdır.

İçerik Yükselt / Düşür

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir

Annenin Kız Çocuk Ve Erkek Çocuk Üzerindeki Etkisi Aynı Mıdır?

Annelerin Çocukları Üzerindeki Tutum Ve Etkileri