in

Annenin Kız Çocuk Ve Erkek Çocuk Üzerindeki Etkisi Aynı Mıdır?

Annenin tutumu ilerde çocuklarının nasıl bir birey olabileceğine çok etki etmektedir. Annenin tüm çocuklarına olan şefkati ilgisi aynı ve eşit olsa da, çocuklara göre bu aynı değildir.
Kızlar anneleriyle özellikle ergenlik dönemi daha fazla vakit geçirir ve kızına ilgili olması gereken bir süreçten geçer. Aynı ilgiyi erkek çocuğuna aynı derecede gösteremeyebilir. Sonuçta hemcinsinin sorunlarını annenin kendisi de yaşamıştır ve empati kurarak daha iyi anlaşabilir…

Bu demek değildir ki erkek çocuğunun ilgisiz bırakılacağı, annenin erkek çocuğunun psikolojisini anlaması için babadan yardım almalı ve eğitici kitaplardan faydalanmalıdır.
İlgili bir anne olmak çocuk üzerinde olumlu sonuçlar gösterir ve çocuğun dışarıya yönelmesini engeller.

Aşırı Hoşgörülü Olmak

Çocuklara karşı anlayışlı olmak her bireyin yapması gereken bir davranış ve tutumdur.
Ancak bunu fazla abartmak, her istediğini elde edebilir gibi bir sonuca ulaşabilir çocuklar bunu önlemek için çocuklara ne aşırı tepki ne de aşırı hoşgörü göstermemeliyiz.

Baskıcı Olma

Erkek veya kız çocuk olsun fazla baskıcı ve ısrarcı olunmamalı. Ufak hatalara fazla tepki göstermemeli veya büyük hatalara çok hoşgörülü davranmamalıyız.
Yanlış ve hatalı davranışların neler doğurabileceğini anlatmalı ve ona göre hareket edilmesi gerektiği söylenmesi gerekir.

Şart Koşma

Çocuklara bir şeyi yapması için şart koşmak ilerde kötü alışkanlıklara neden olabilir. Daha güzel işlere teşvik edici hareket ettirmeliyiz ve sorumluluk sahibi bireyler yetiştirmeliyiz.

Erkek Çocuğuna Yaklaşım

Erkek çocukları kızlara göre daha enerjik, hiperaktif olurlar. Dolayısıyla daha fazla dikkat gerekmektedir. Onlara ayak uyduramasak da sürekli iletişim halinde olmaya dikkat etmeli ve daha paylaşımcı olmalıyız. Bu sayede aradaki iletişimi koparmayız.

Kıyaslama Yapmak

Kıyaslama yapmak çocukların bazılarında hırsa neden olurken bazılarında ise öfkeye sebep olur. Bu yüzden kıyaslama yapmak yerine çocuğa pozitif yaklaşmalı daha iyisini de yapabileceğini anlatmalıyız.

İçerik Yükselt / Düşür

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yorumlar

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir

Loading…

0

Comments

comments

Anne Ve Çocuk Arasındaki Bağın En Kuvvetli Olduğu Yaş Hangisidir?

Bebeğin Normal Emzirme Süresini Tamamlaması Şart Mıdır?