in

Anneler emzirme döneminde neler yemelidir nasıl beslenmelidir?

Anne sütü bir bebeğe verilen ilk besindir ve önemi yeni doğanlar için çok önemlidir kuşkusuz. Zaten ilk altı ay sadece anne sütü içilmesi gerekiyor sözü ne kadar önemli olduğunu bize gösteriyor. Bebekler için bu denli önemli olan anne sütünün bebeğe düzenli bir şekilde verilmesi de aynı derecede çok önemlidir. Annelerin bu duruma aşırı özen göstermesi gerekmektedir. Çocukların yeterli vitamini, minerali alması için anne sütünün yerini hiç bir şey alamaz. Özellikle ilk altı aylık dönemde. Bebeğiniz için hem faydalı olan hem de büyümesine son derece pozitif etkisi olan anne sütünün değeri bilinmeli gerekli düzenlemeler ona göre yapılmalıdır.

Annelerin bazı olumsuz durumlarla karşı karşıya kalması söz konusu olabilir. Özellikle anne sütünün azalması gibi durumlar. Anne sütünün azalmasının en önemli sebeplerinden birisi beslenmedir. Diğer bir başka sebebi ise strestir. Özellikle doğumdan sonra ve emzirme sürecinde almanız gereken besinsel değer diğer günlere göre daha fazla olabilir. Annelerin bu konuda duyarlı olması gerekir. Aynı zamanda çocuğunun da besleyicisi olduğunu bilmeli ona göre kendi beslenme konusunu gözden geçirmelidir.
Anneler bebeklerini emzirme döneminde nasıl beslenmelidir?

Doğum sonrası ve bebek emzirme dönemi beslenmenize en fazla dikkat etmeniz gereken zaman dilimidir. Bu süreçte vücudunuzun alması gereken besinsel değerleri almanız son derece önemlidir. Özellikle sağlıklı yağlar bu dönemde kullanılmalıdır. Doğal zeytinyağı ve doğal tereyağı ilk tercihleriniz olmalıdır.

Vücudunuza gerekli vitaminlerin ve minerallerin girmesi için önemli yollardan birisi de bol bol kuru yemiş tüketmektir. Dikkat etmeniz gereken unsur kuru yemişlerin kavrulmamış olmasıdır. Elinizden geldiği kadar çiğ satılan kuru yemişleri tercih edebilirsiniz. Özellikle fındık, ceviz, badem gibi kuru yemişler hem annenin beslenmesi için hem de çocuğunuza gerekli vitamin ve minerallerin geçmesi için son derece önemli bir yer tutarlar.

Yine annelerin tüketmesi gereken önemli besinlerden birisi de baklagillerdir. Baklagillerin önemli bir özelliği de vardır. Bu da anne sütünü arttırma özelliğine sahip olmasıdır. O yüzden bu besinden vücudunuzun gerektiği kadar tüketmeli asla ihmal etmemelisiniz.

Anneler bebeklerini emzirme döneminde ne yememelidir?

Özellikle zararlı yağlardan(trans yağ) kesinlikle uzak durmalısınız. Bu yağların hem anne hem de bebeği için çok zararlı olduğu bilinmelidir. Annenin bu konuda hassas davranması gerekir. Dışarı da satılan hazır yiyeceklerden oldukça uzak durması gerekir. Ayrıca bazı gaz arttırıcı besinlerde rahatsız olmalarına neden olabilir. Bu gıdalar nelerdir. Karnabahar, lahana, biber vs. Şunu unutmamak gerekir ki. Size rahatsızlık oluşturan her türlü yiyecek bebeğinize de zarar verecektir.

İçerik Yükselt / Düşür

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yorumlar

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir

Loading…

0

Comments

comments

Doğum Sonrası İçin Annelere Öneriler

Erkek Bebek İsimleri Ve Anlamlarındaki Önem