in

Anne Ve Çocuk Arasındaki Bağın En Kuvvetli Olduğu Yaş Hangisidir?

Anne ve çocuk arasındaki bağın en kuvvetli olduğu yaş hangisidir? sorusunu cevaplamak aslında kolaydır. Bir çocuğun anneye en çok ihtiyaç duyduğu onsuz varlığını sürdüremediği zaman olan bebeklik çağı bu sorunun cevabıdır. Bir anne için yıllar geçse de bu bağlılık çok farklılık göstermez. Çok klişe olsa da bir anne için evladı her zaman bebeği gibidir lafı belki de bu durumu en güzel özetleyen sözdür…

Şekillenen Çocuk

Bir annenin bağı her zaman aynı kalırken şekillendiren çocuktur. Çocuğun yaşının büyümesi ve kişiliğinin şekillenmesiyle araya bazen mesafeler girebilir. Kişiliği oluşan ve kendi kararlarını kendi alan çocuk artık anneyle olan bağlarını zayıflatabilir. Bağların zayıflaması kaçınılmazdır. Çünkü başta çok güçlü bir bağ kurulur.

Tamamen hamilelikte nefes almasını bile sağlayan birinden ya da bebekliğinden yemek yemeni bile sağlayan acizliğinde yanında olan insandan daha iyi bir mertebeye gelmesi imkânsız oluyor. Çocuğun bir şey hatırlamayıp bu durumların farkında olmayışı da bu durumda etkilidir.

Annenin Tek Kişilik İlişkisi

Anne her şeyin farkında ve bütün sürecin bilincinde olduğundan onun kurduğu bağ daha sağlam temellere dayanır. Çocuğun bilinci yerine geldikten sonra bile belli bir zaman diliminde her şeyin farkında olmaz. Her şeyin idrak etmesiyle başka sorunlar doğmaya başlar. Bilinç ve farkındalıkla bu sefer de bireyin kendi var olma isteği ve çabası baş gösterir. Bu süreçte birey kendi hayat döngüsünde sıkışıp annesiyle olan bağlarını zayıflatabilir.

Bu bazen isteyerek bazen de istemeyerek gerçekleşir. İleri ki dönemde çocuk durumu düzeltebilir de daha da zayıflatabilir. Bu tamamen bireyin hür iradesine kalmıştır. Gerçekten çok çeşitlilik gösteren durumlardan olduğu için kesin bir şey söylemek doğru olmaz. Annenin tavrı ve bağlılığı da mühimdir.

Bu evrede annenin yapabileceği büyük hatalar geri dönüşü olmayan durumlara sebebiyet verebilir. Annenin çocuğun bağlarını sıkıca tutması daha çok kaçmasına sebep olabilir ya da görmezden gelinen evladın bir süre sonra aynı durumu annesine yapması da kaçınılmazdır.

İçerik Yükselt / Düşür

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yorumlar

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir

Loading…

0

Comments

comments

Anne Babası Çalışan Çocukların En Büyük Sorunu Nedir?

Annenin Kız Çocuk Ve Erkek Çocuk Üzerindeki Etkisi Aynı Mıdır?