in ,

Anne Sütü Yetmiyorsa Ne Yapılmalıdır?

Anne sütü çocuk için en önemli besin değeridir. Anne sütü araştırmalara göre çocuğun hayatı boyunca karşılaşabileceği bazı hastalıkların riskini azaltmaktadır. Bundan dolayıdır ki anne sütü çocuğun büyümesinde çok çok önemlidir…

 

bebek maması

Anne, sütünün yetmesi için yeterince beslenmesi gerekir ama anne yeterince besleniyor ve bebeğini de yeterince ve sıklıkla emziriyor ise anne üzerine düşeni yapmış olur. Bazı araştırmalara göre anneye bitkisel çay verilirse süt artışı olabilmektedir. Anne aynı hamilelikte beslenmeye dikkat ettiği gibi hamilelik sonrası da dikkat etmelidir. Önceden olduğu gibi yine en az 2,5 litre sıvı tüketmelidir ki bunlar süt oluşumuna sebep olur ve bunlara rağmen anne sütü yetmiyorsa ne yapılmalıdır? gibi bir soru çıkar karşımıza.

Evet, bu sorunun cevabına geçmeden önce anne sütünün yetmediğini nasıl anlarız? Sorusuna bakalım. Bu sorunun cevabı kısa özdür. Çocuk yeteri kadar büyümüyor ise kilo kaybı yaşanıyor ise çocukta o zaman anlarız anne sütünün yetmediğini.

Anne sütünün yetmediği durumlarda verilecek olan mamanın doktor kontrolünde olmak şartıyla çocuğun fiziksel durumuna göre, sindirim sistemine göre ayarlanması gerekir. Anne memesini emen çocuk göğüs bulunan sütü tam olarak boşaltamadığından dolayı göğüs de süt kalır ve vücut süt üretmez bundan dolayı süt gelmiyor zannedilip doktora başvurulabilir bu durumda anneler emzirirken olabildiğince çocuğunu emzirmelidir.

Düzenli olarak emzirme yaptığınızda ve sıklıkla yaptığınızda sütünüzde artış olacaktır. Bir de bu durumda psikolojik olaylarda etkiler. Anne stres yaparsa bu da sütün azalmasına veya göğsün içindeki sütün tamamen boşalmasının önüne geçer bundan dolayı anne, stresten olabildiğince uzak durmalıdır.

Kısacası; anne sütü bazen bitmez bitti sanılır. Mutlaka mama verileceği zaman doktor kontrolünde bu işlem yapılmalıdır. Anne stresten canını sıkabilecek olaylardan uzak durmalı ve beslenmesine son derece dikkat etmelidir. Unutmayalım ki anne sütü bebek gelişimi için en önemli besin kaynağıdır.

İçerik Yükselt / Düşür

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir

Anne Karnında Bebek Annenin Sesini Tanır Mı?

Bebeğin Emzirilmesi Neden Önemlidir?