Anne Sütü İle Bebeğinizi Sağlıklı Ve Mutlu Bir Geleceğe Hazırlayın

Anne karnında 9 ay 10 gün boyunca tüm tehlikelerden korunarak büyüyen bebek; Tanrı mucizesi olan doğumla birlikte daha önce hiç bilmediği yepyeni bir hayata gözlerini açar. Bu yeni hayat onun için alışık olmadığı, tanımadığı ve birçok riskin bir arada bulunduğu farklı bir dünyadır. Bu dünyada en büyük koruyucusu annedir çünkü bir anne için bebek sağlığı her şeyin üstündedir.

Babalar ilgi, sevgi ve şefkatleriyle bebeklerini korurlar. Anneler ise sadece koşulsuz sevgi ile bebeğini korumaz. Bebeği için ona özel olarak ürettiği ”anne sütü” ile hem onu dış dünyadaki tüm risklere, hastalıklara karşı koruma çemberine alır hem de bağışıklık sistemini güçlendirerek onu sağlıklı ve mutlu bir geleceğe hazırlar.

BEBEĞİNİZ HUZURLA UYUSUN, HUZURLA BÜYÜSÜN

Anne sütü; her bebek için aynı değildir. İçeriği ve miktarı farklı olan anne sütü, bebeğe göre değişiklik arz etmektedir. Zamanından erken doğmuş bir bebek için üretilen anne sütünde, onun henüz yeteri kadar olgunlaşmamış organlarının gelişimi için gerekli olan mineral ve öğeler bulunur.

Bu nasıl bir mucizedir ki; annenin vücudu bebeğin doğum tarihini ve gelişimini bilir ve buna göre süt üretir. Anne sütünün bebek sağlığı açısından faydalarını maddeler altında toplayacak olursak:

-Yeni doğmuş bir bebek; göz gelişimi problemleri ya da sindirim ve akciğer sorunları yaşıyorsa anne tarafından üretilen sütte bu sistemlerin gelişimini hızlandıracak ve mevcut sorunları ortadan kaldıracak minerallere ek olarak bir de vitaminler bulunur.

-Annenin vücudu hiçbir ilaç tarafından sağlanamayacak olan bir koruma kalkanını bebeği için hazırlar, bu kalkanın adı ”anne sütü”dür. Anne sütünün içeriği bebeğin doğum tarihine göre değişebildiği gibi aynı bebeğin ay hatta gün içindeki öğününe göre de değişir.

-Doğumdan sonra anneden gelen ilk süt bebeği hastalıklara karşı koruyan bir aşıdır. Ayrıca annenin meme uçlarında kök hücreler bulunur. Tüm bu koruyucu antikorlar bağışıklık sistemi henüz tam olarak oluşmamış olan bebeği korumak için programlanmıştır. Bebek özellikle ilk günlerinde bağışıklık güçlendirici vitamin ve minerallerle birlikte proteinlere yüksek oranda ihtiyaç duyar. Annenin vücudu tam da bu noktada devreye girer ve anne sütünü buna göre ayarlar.

BEBEĞİMİZE ENERJİ VERELİM, ONU HASTALIKLARA KARŞI KORUYALIM

Bebeğinizi gün boyunca huzurlu ve enerjik görmek, hayatı boyunca her an yanında olup onu her türlü hastalığa karşı korumak mı istiyorsunuz? O zaman sevgili anneler, anne sütünün mucizelerini saymaya devam edelim:

1)Obezite, damar sertliği, şeker hastalığı ve bağırsak hastalıkları gibi kronik özellik gösteren rahatsızlıklar ilk 6 ay anne sütü alan bebeklerde anne sütü alamayan bebeklere oranla daha az görülür.

2)Anne sütü alan bebekler; zatürre, ishal, kabızlık, mide reflüsü gibi rahatsızlıklara yakalansalar bile bunları anne sütünün içeriğindeki vitamin, mineral ve proteinler sayesinde daha kısa sürede ve daha kolay atlatırlar. Çünkü anne sütü; bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirerek, onu sağlam bir geleceğe hazırlar.

3)Bebeklerde hastalıklara karşı koruyucu niteliğindeki aşıların gücünü ve etkinliğini arttıran faktörlerin başında dengeli ve düzenli anne sütü alımı gelmektedir. Süt emen bebekler biberon ile beslenen bebeklere göre daha çok güç harcadıklarından çene, dil ve ağız kasları daha fazla çalışır. Bu da bebek için ileri ki yaşlarda daha güçlü bir çene ve daha güçlü dişler demektir.

Bebeğiniz huzurla, mutlulukla büyüsün istiyorsanız; aldığınız gıdalara, dengeli ve düzenli beslenmeye dikkat edin. Unutmayın; bebek sağlığı demek her şeyden önce anne sağlığı demektir. Siz kendinize iyi bakın; bebeğiniz sizin dokunuşlarınız ve sütünüz ile hayat bulsun.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir