in

Anne Karnında Bebek Annenin Sesini Tanır Mı?

Hamile kalan kadınlar için kuşkusuz bu durum tarifsiz bir mutluluktur hem kendi için hem de ailesi için. Anne, karnında çocuğunun hareketlerini her hissedişinde ayrı bir mutlu olur ve bir an önce bebeğine kavuşmak için can atar. Peki, anne karnında bebek annenin sesini tanır mı?..

hamile

Emin olun siz konuşsanız da konuşmasanız da bebeğiniz sizin sesinizi duyar. Tabi ki bu onu ne kadar istediğinizi bütün gününüzü aman bebeğim büyüsün diye güzel bir şekilde bilmesi lazım bunun da yolu stressiz, mutlu ve huzurlu bir hamilelik dönemi geçirmek.

5-6 haftada kulak gelişimi sağlansa da bebeğinizin sizi duyması 17. haftaları bulur. Öncelikle bebek annesinin bağırsak hareketlerinin oluşturduğu sesle kalp sesini duyar. Örneğin; evde çalışan bir bulaşık makinesi veya dışarıdaysanız yanınızdan geçen bir araba bebek bu sesleri duymaya başlar ve en önemlisi annenin ses dalgalarını duyar ve tanışır.

İleri ki günlerde dış dünyayla tek bağlantısının bu ses olduğunu anlayacak ve annesiyle arasında ki duygusal bağ gelişecektir. Bebek bu sesi duyduğunda aslında kendisinin bu sese ait olduğunu ondan bir parça olduğunu anlayacaktır annesinin sesini gün geçtikçe daha da tanıyacaktır hatta bu duruma tekmeyle veya farklı durumlarla tepki verecektir.

Son aylara yaklaşıldığında anne veya baba eliyle okşadığında sırt kısmı veya baş kısmına denk gelebilir bu okşama da bebekle bir nevi iletişimdir. Bebek, bu okşamayı hisseder tehlike mi yoksa güzel bir olay mı ayırt etmeye başlar ve bu olayla beraber konuşarak da iletişime devam ederseniz bu bebeğinizle sizin aranızdaki bağları kuvvetlendirir.

Uzmanların araştırmalarına göre doğum olduktan hemen sonra ağlayan çocuklar annenin sesini duyunca huzura kavuşur ve susar kendini güvende hisseder. Yani sorunun cevabı net: Anne karnında bebek annenin sesini hatta gün geçtikçe babanın sesini de tanır.

İçerik Yükselt / Düşür

0 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir

Bebeğiniz İle Yaşadığınız Şehrin Tadını Çıkarın

Anne Sütü Yetmiyorsa Ne Yapılmalıdır?