Anne Babası Çalışan Çocukların En Büyük Sorunu Nedir?

Anne ve babası çalışan bir çocuk gelişimini eksiksiz olarak tamamlayamaz ve bu ileride büyük sorunlara sebep olabilir. Aile içinde iletişim ve anlaşmayı etkileyebilir. İlerleyen yaşlarda anne ve babası çalışan çocuklar diğer arkadaşlarını ailesi ile birlikte gördüğü için kıskanabilir hırçınlaşabilir ve ebeveynlerine öfkelenebilirler. Okul dönemine geldiklerinde ise kendilerini yalnız hisseder ve ödevlerinde zorlanırlar. Yardım alacak kimseleri yoktur, mutsuz ve huzursuz olurlar. Anne ve babalarını çok özlerler, onları gördüğünde sevinçten havalara uçarlar….

Her gün anne ve babalarının özlemiyle yatıp kalkarlar, hep onları düşünürler. Onlarla biraz daha vakit geçirmek isterler ama geçiremezler ve hayal kırıklığına uğrarlar. Her zaman yalnız kaldıkları için arkadaşlarıyla iletişim kurmaya ve toplum içerisine çıkmakta büyük zorluklar yaşarlar.

Çocuğun ailesi fakirse aç kalabilir, gelişemez. Evde yiyecek bir şey bulamadığı için anne ve babasının gelmesini, ona yemekler yapıp yemeyi beklerler.

Anne ve babası çocuğuyla fazla ilgilenmediği için ilerleyen yıllarda çocuk sigaraya, alkole ve diğer kötü alışkanlıklara başvurabilir. Hayatında doğru bildiği birçok yanlışlar olur. Genellikle sorumsuz ve tembel bir kişiliğe bürünürler.

Kendisine verilen görevleri yapmayan, ödevleriyle ilgilenmeyen, derslerine ilgi göstermeyen, tembel bir insanlığa temellerini atarlar. Aileleri ne kadar bu durumdan hoşlanmasa da çocuklarına hoşgörüyle yanaşır. Çocuk kendisine söylenen lafları umursamaz ve uygulamaz.

Ailesi zamanla sinirlenmeye ve öfkelenmeye başlar, evlatlarını bu durumdan kurtarmak isterler ama artık iş işten geçmiştir.

Fakat her çocuk için bu durum geçerli değildir. Ailesine sadık bir evlat ebeveynleri yanında olmasa bile sorumluluklarını üstlenir, belli kaynaklardan yardım alır, ona verilen görevi en iyi şekilde yapmaya ve ailesini mahcup bırakmamaya özen gösterir.

Anne ve babalar zorunda olmadıkları süresince çocuklarını yalnız bırakmamalı, onlarla yeteri kadar ilgilenmelidirler.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir